User Tools

Site Tools


juhendid:folkrace

Folkrace roboti ehitamise juhend

Folkrace roboti kirjeldus

Folkrace võistluse eesmärk on jäljendada rallikrossi kaasahaaravat loomust. Robotid sõidavad väljaku peal ringe ning samal ajal väldivad/ületavad takistusi. Väljakuks on musta põhja, 12+1 cm kõrguste seintega kinnine trajektoor, millel on lihtsamad takistused (künkad, augud). Järgnevalt ongi kirjeldatud folkrace roboti ehitust. Folkrace robotite mõõtmed on defineeritud järgmiselt:

  • Laius: 15cm
  • Pikkus: 15cm
  • Kõrgus: piiramata
  • Mass: 1 kg

Õpetus roboti ehitamiseks

Selleks, et ehitada minimalistlikku folkrace robotit on vaja vaid paari komponenti. Roboti liigutamiseks mootoreid ja rattaid, väljaku ääre tuvastamiseks puuteandurit. Roboti toide tuleb akupatareist.

Kui vajaminevad komponendid on muretsetud tuleb vastavalt neile projekteerida kere, mis kõiki neid komponente koos hoiaks ning pakuks kaitset kokkupõrkel seinaga. Jälgida tuleks seda, et ei ületata roboti maksimaalseid mõõtmeid ning kõikidele roboti komponentidele oleks piisavalt ruumi.

Roboti kere

Esimese asjana valmistatakse roboti kere. Kere materjaliks sobib tugevam kartong või soomepapp. Kui kere valmistada kartongist, siis lõigatakse kere välja kääride ja vaibanoaga. Puuritakse avad mootorite ja lülitite kinnitamiseks ning juhtmete jaoks. Avad uuristatakse kruvikeerajaga või puuritakse. Soome papi valikul tuleb appi võtta ka rauasaag kere väljasaagimiseks.

Kui kere on välja lõigatud, tehakse ettevalmistused elektroonika paigaldamiseks. Selleks joodetakse Juhtmed Mootorite ja lülitite külge. Kõigepealt Lõigatakse juhtmest 10cm pikkused jupid (8tk) ja puhastatakse juhtmeotsad noaga 5-10mm ulatuses isolatsioonist. Nüüd joodetakse jootekolbi ja tina kasutades iga lüliti klemmi külge ja mõlema mootori klemmi külge juhe. Selleks aetakse jootekolviga juhtme puhastatud ots kuumaks ja sulatatakse natuke tina juhtmele. Siis pannakse tinaga kaetud juhe ja klemm omavahel kokku ja soojendatakse korraga mõlemat, kuni tina on sulanud. Nüüd lastakse joodisel jahtuda. Töö lihtsustamiseks võib juhtme eelnevalt ka ümber klemmi keerata ja siis mõlemad koos soojaks ajada ja tinaga katta.

mootorid

Nüüd kinnitatakse rattad mootorite külge ja mootorid paigaldatakse kere külge kaablisidemetega. Selleks, et mootor tugevamalt fikseerida pannakse kere ja mootori kokkupuude pinnale tükk kahepoolset teipi. Kaablisidemed pingutatakse näpitsate abil ja lõigatakse üleliigsed otsad ära.Mootorite juhtmed tuuakse läbi avade plaadi peale.

lülitid

Piagaldatakse robotile lülitid, millega tunneb robot takistusi. Lülitid kinnitatakse kas kahepoolse teibi või M2,5 kruvide ja mutritega. Võib kasutada ka muid lahendusi kinnitamiseks, aga kruvidega on kõige kindlam seee, et lülitid paigast ei liigu.

juhtmed

skeem

Lõigatakse klemmliistu küljest 5 klemmi. Need võib jätta üksteise külge. Näites on klemmide eraldatud selguse huvides. kruviklemmid paigaldatakse robotile kahepoolse teibiga. Juhtmed Lõigatakse parajaks (jättes väikese varu) ja puhastatakse isolatsioonist. Seejärel ühendatakse juhtmed vastavalt skeemile. Ja kruvid keeratakse kinni. Ühendatakse ka patarei ühendusklemmid Nende juhtmed jäetakse natuke pikemad, et pärast oleks mugav patareisid ühendada.

saba

Robotile on vaja tekitada veel kolmas toetuspunkt. Selleks on antud robotil saba. Saba volditakse paksemast papist või mõnest teisest kuju hoidvast materjalist ja kinnitatakse roboti põhja alla kahepoolse teibiga.

tundlad

Jäänud on veel kinnitada robotile tundlad. Tundlad valmistatakse tugevamast traadist või juhtmest, Lõigates näpitsatega traadist kaks 15cm pikkust juppi. Lüliti hoova külge kinnitatakse kahepoolse teibi ja isoleerpaelaga või kuuma liimiga. Selleks, et kinnitus paremini püsiks tuleks traadi lülitipoolne ots natuke laiaks vajutada või kõveraks keerata. Tundlad võib teha esialgu natuke pikemad ja pärast vajadusel lühemaks lõigata.

Valmis robot

Nüüd ongi robot valmis, patareid paigaldatakse roboti kere külge kahepoolse teibiga ja ühendatakse klemmid. KUna antud robotil lülitit ei ole, seega hakkab robot kohe sõitma. Roboti seiskamiseks tuleb patareid lahti ühendada. Kui on soov, saab iseseisvalt ka lüliti lisada.

Selleks, et Robot juhendi alguses mainitud mõõtudess mahuks tuleb tundlaid natuke kärpida ja patareid kerele mahutada. Kui robot tikub ninali kukkuma, aitab taha raskuse lisamine. Raskuseks võib kasutada kõike kättejuhtuvat.

Joonised

kerejoonis saba

Folkrace roboti komponendid

Nimetus Arv Hind [€/tk] Summa Link komponendile Kommentaar
Mikrolüliti 21,5 € 3 € mikroluliti-5a-125v
patareiklemm 20,4 € 0,8 € /9v-e-ploki-i-pesa
Paterid 21 € 2 € 9v-greencell-gp
Klemmliist 11,3 € 1,3 € Kruviklemmliist must 12*6mm2
Mootor 212 € 24 € mootorreduktor-70
ratas 19,6 € 9,6 € ratas-42-x19-mm-paarpaar
juhe 10,2 € 0,2 € kiuline-0-22mm-must-juhe-1-meeter1 meeter
1,5mm2 juhe/ traat tunnaldele12 € 2 € ehituspood1 meeter
Soome papp 12×15 cm11 € 1 € ehituspood/ pappkarbist lõigatud tükkvõi kartong
Nipukad 10,8 € 0,8 € 2-5-x-100mm-must100tk pakis
Kahepoolne teip 16 € 6 € ehituspood
tina 11,3 € 1,3 € jootetinatuutu-1-0mm-10g
Polt M2,5 l=20mm 40,05 €0,2 € ehituspood, mudelipood, baltic bolt
Mutter M2,5 40,05 €0,2 € ehituspood, mudelipood, baltic bolt
Isoleerpael11 €1 € ehituspood, mudelipood, baltic bolt
Kokku 53,4 €

Mõned tööriistad:

  • näpitsad
  • nuga
  • kruvikeeraja (lapik)
  • käärid
juhendid/folkrace.txt · Last modified: 2022/04/28 20:24 by 127.0.0.1