User Tools

Site Tools


juhendid:uv_trykkplaadi_valmistamine

UV fotoresistiga trükkplaatide valmistamine

Meetod põhineb UV lampidega spetsiaalse valgustundliku kemikaaliga kaotud trükkplaatide kiiritamisel, ilmutamisel ja söövitamisel. Selle meetodi puhul on kõige olulisem täpne kiirituse ja ilmutuse ajastus. Kuna ajad sõltuvad tugevalt konkreetsetest lampidest, kemikaalidest ning temperatuuridest, siis selles õpetuses ei pruugi need kõigile sobida.

Vahendid

Materjal Kirjeldus Pood Tootekood
Trükkplaat Fotoresistiga kaetud Tevalo 49-575-51
Sabloon Presentatsiooni kile (laseri)
UV lambid 4 x Philips TUV 6W Effex 623645
Klaas lampidel 3mm aknaklaas
Söövitus anum Õhumullitaja ja soojendiga. Tevalo 615-255
Ilmutus anum Salatikarp
Ilmuti NaOH (seebikivi) Tevalo 49-577-00
Sööviti Tevalo 49-577-26
Pudelid keemia jaoksLimonaadi pudelid

Nimetatud lampidest on Robotiklubil tehtud oma seade.

Valmistamise etapid

1. Šablooni valmistamine

Šablooni on vaja trükkplaadile mustri kiiritamiseks. Šablooniks sobib kõige paremini laser(tahma)printeriga kilele trükitud trükkplaadi radade skeem. Kileks sobib tavaline kontoritarvete poest saadav laserprinteri presentatsiooni kile kui ka spetsiaalne trükkplaatide valmistamiseks ettenähtud kile. Viimane on paraku tunduvalt kallim. Mustrit trükkimisel peegelpilti keerama ei pea ja ei tohikski.

2. Lahuste valmistamine

Lahused tehakse kemikaalide segamisel veega. Kogused sõltuvad trükkplaadi suurusest. Valmistades 80x80mm trükkplaati piisab ilmuti (seebikivi) lahuseks 3 klaasi vett ja 10g seebikivi pulbrit. Sööviti jaoks on vaja täita veega pool kahe liitrisest pudelist ja segada sinna 150g söövituspulbrit. Söövituslahus tuleks protsessi kiirendamiseks soojendada vähemalt 50 kraadini. Kuigi seda pole ilmuti juhendis öeldud, näitab praktika, et ka ilmutit on vaja natuke soojendada.

3. Kiiritamine

Kiiritamiseks asetatakse UV lampide kohal asuvale klaasile šabloon asetusega tahm pealpool. Sellele paigutatakse peale trükkplaat, millel eelnevalt on eemaldatud fototundlikku kihti kaitsev kile. Peale kaitsekile eemaldamist trükkplaadilt ei tohi trükkplaadi tulevast radadega poolt (pooli) mitte millegagi puutuda, sest iga kriimustus süveneb pärast söövituse käigus.

Trükkplaadile tasuks lisaraskus peale asetada, et kontakt klaasi, kile ja plaadi vahel oleks maksimaalne. Kõige lõpuks tuleks lambid kinni katta, sest UV kiirgus on silmadele kahjulik. Kiiritusprotsess lampide all kestab 45-80 sekundit, olenevalt plaadist. Klaastekstoliidist plaatidele tundub piisavat vähemast ajast, getinaksile vaja rohkem. Üleliigsel kiiritamisel võivad mustri all olevad rajad ka kaduda.

4. Ilmutamine

Ilmutamine toimub plaadi solgutamise teel ilmuti lahuses mõnikümmend sekundit kuni kiiritatud fotoresist vasekihilt maha tuleb. Maha tulev fotoresist on tumepunaka värvusega ja sellele tuleks mõne plaadi puhul vatitupsuga õrnalt pühkides ka kaasa aidata. Eriti vajavad “abi” resisti maha pühkimisel aastaid kapis seisnud plaadid. Valguse käes seisnud plaatidega pole üldiselt enam midagi teha.

Radade kontuure ei pruugi pärast ilmutamist iga vaatenurga alt näha olla kuna fotoresist ei eristu vasest kuigi palju, aga teatud nurga all vaadates on siiski suur kontrast. Ilmutamise protseduur sõltub kõvasti ka lahuse konsentratsioonist ja temperatuurist. Üle mõnekümne sekundi plaati ilmutada ei tohiks - kui sellise ajaga fotoresist maha ei tule siis on midagi valesti, kas kiiritus mittepiisav, lahus nõrk või külm. Peale ilmutamist tuleks seebikivi veega maha loputada.

5. Söövitamine

Söövituseks tuleb plaat uputada söövituslahusesse, rajad allpool või küljel - nii vajub söövitatud vask eest ära. Kui eelnevad protsessid õnnestusid, peab trükkplaat söövituslahuses mõnekümne sekundiga roosaks tõmbuma. Sel hetkel selgub ka kogu protsessi tulemus: kui vask on söövitatud ka radadelt või nende servadest, on tegu liigse kiirituse või ilmutusega, kui aga vask roosaks ei tõmbu, siis on kiiritus või ilmutus liiga lühike olnud. Ebaõnnestumisel on variant ka plaat veega ära loputada ning uuesti ilmutiga üle käia - mõnikord see aitab.

Söövitusprotsess ei sõltu ajast - seda tuleb teha seni kuni ebavajalik vask on eemaldunud ja see võib võtta kuni mitukümmend minutit. Protsessi kiirendamiseks võib lahust soojendada ka üle 50 kraadi ja seda segada või plaati selles liigutada. Spetsiaalsetel söövitusanumatel on kaasas ka õhupump mis tekitab söövituse kiirendamiseks mulle.

Kvaliteet

UV meetodiga on võimalik saada kuni 0.2mm laiuste radade ja rajavahedega plaat. Kvaliteet on korrektse valmistamisprotsessi puhul suurepärane.

Meelespea

  • Ohutusnõuded: ära vaata UV lampe, ära aja happeid omale kätele ega silma.
  • Kui plaadilt on eemaldatud fotoresisti kaitsev kile siis ära enam plaati puutu.
  • Ära ilmuta liiga kaua - piisab kui rajad on kontrastselt eristunud.
  • Kui tumepunane fotoresist ilmutis loksutades maha ei tule siis pühi plaati õrnalt vatitupsuga.
  • Soojenda ja sega söövituslahust - siis käib asi kiiremini.
  • Alati osta trükkplaate varuga sest tihtilugu läheb esimene ikka aia taha :)

Autor

juhendid/uv_trykkplaadi_valmistamine.txt · Last modified: 2022/04/28 20:24 (external edit)