User Tools

Site Tools


projektid:voistlusrobotid:robotex:2016:kokkuvote

Robotiklubi Robotex 2016

Robotex on TTÜ Robotiklubile alati olnud aasta põhisündmus, kus iga robotiinsener või kursuseläbinu saab oma loomingu proovile panna. Robotiklubi loomise üheks suuremaks põhjaks ju oligi TTÜ tehnikahuviliste koondamine ühtseks jõuks, et Robotexil vastastele koht kätte näidata. 40 osaleva roboti hulgast suutsime sel aastal koguda rekordilised 13 poodimikohta … kolmteist, üheksas erinevas võistlusklassis.

Lisaks robotitevahelisele võistlusele, on Robotexi sisuks tänapäeval isegi enamalt jaolt teadusmess, kus robotifanaatikute tõttu on just Eesti teadushuvilised täpselt õigesse kohta kogunenud. Osalevad igal aastal uued firmad, kes oma tooteid ja vägevamaid leiutisi demonstreerivad - kes jagab õhupalle, kes sõidutab oma enda roboteid, kes näitab kuidas elektrienergiat säästa. See kogu suurepärane üritus seisab loomulikult suurepärase Robotex korraldusmeeskonna õlul. Vaieldamatult oli organiseerimine nii õlitatud kui olla saab - selliselt kiire skaleeruva ürituse kontrolli all hoidmisega tuleb ikka vaeva näha, aga saadi hakkama.

Võistlustest osalesime pea kõigil aladel, mis pakkuda oli, eranditeks seekord standardsumo ja LEGO sumo. Osalejateks sarnaselt eelmistele aastatele olid meie omad liikmed, aktivistid ja kursuselõpetajad, kelle tehtud töö kohta ei saa öelda muud kui “nende koodiridade vahelt saab täpselt kõik vahelejäänud unetunnid kokku lugeda” ja muidugi aitäh.

3 kg LEGO sumo - III koht - Hexa-Core
Mikro sumo - II koht - Buldooser
Takistustega joonejärgimine - I koht - Mink
Takistustega joonejärgimine - III koht - Föön
Labürint - I koht - Squeaker
Labürint - II koht - Mutt
Labürint - III koht - Laiskloom
Veeralli - I koht - Esmeralda
Veeralli - II koht - Jellyfish
Freestyle - II koht - Järgija
Folkrace - III koht - Sanchez
Mõttejõud - II koht - Animi Imperio
Jalgpall - I koht - Sangpomm

Folkrace

Folkrace on Rootsist alguse saanud puldiautode rallivõistlus, ainult et nipiga - pulte pole ja robotid sõidavad autonoomselt. Robotexil on seda järjest tõusva populaarsusega korraldatud mitmeid aastaid. Rada on defineeritud kinnise trajektoorina seinte vahel ning sellel võistleb korraga kuni 5 robotit, mis üritavad vastastest kiiemini ringe teha. Ülesande lahenduseks asutatakse suuremal jaol lihtsamaid mikrokontrollereid ja erinevaid kaugusandureid. Iga aastaga on sarnaselt populaarsusele kasvanud robotite hulk, mis mõistliku kiirusega ülesande ära suudab lahendada - rahval on selle tulemusena ka tunduvalt huvitavam võistlust jälgida ja oma lemmikule kaasa elada.

Robotiklubi on folkrace'i harrastanud peamiselt sügiskursuse väljundina, kus pealtnäha lihtsat ülesannet on võimalik vägagi paari kuu jooksul lahendada. Sellelgi aastal osales kursuselt ja ka eelmise aasta kursuselt kokku 2 folkrace robotit, millest üks suutis koguni poolfinaal-alagruppidesse jõuda. Folkrace esindusrobot Sanchez aga saavutas oma teisel Robotexi külastusel poodiumikoha, vandudes jällegi alla lahendamatutele tagurpidi sõitmise olukordadele.

Lisaks võistlusrobotitele on võib-olla et kauemgi tegeletud folkrace õpetamisega väiksematele, töötubade kaudu, kus töötubadel osalejad saavad endale lülitite põhjal toimiva radaläbiva roboti.

Veeralli

Veeralli on võistlus, kus tuleb veega täidetud ringrajal sõita kolm ringi aja peale. Veerallil osales Robotiklubi esimest korda, pannes välja kaks robotit, Esmeralda ja Jellyfish, kes saavutasid topeltvõidu. Esmeralda oli ainuke robot, kes suutis raja edukalt läbida ning aja kirja saada. Sel aastal oli kehv konkurents, tõenäoliselt seetõttu, et veeralli robotile on keeruline leida kohta, kus seda testida saab. Loodame, et olukord paraneb ning järgmisel aastal saame näha juba väga pingelist veepritsimist!

Mõttejõud

Sel aastal esimest korda toimunud võistlus “Mõttejõud” on kahepäevane hackaton, mille lõpuks peab valmis saama ajuskänneri abil juhitav robot, mis peab läbima etteantud raja. Kuna ülesanne sisaldas väga erinevate valdkondade probleeme (IT, mehaanika, roboti kontrollimine jms), tuli välja panna väga mitmekesine meeskond ning nikerdamist oli küll ja veel. Osalenutest läbisime ainsana raja edukalt. Siiski saavutasime teise koha, kuna ei kasutanud ajuskänneri täieliku funktsionaalsust.

projektid/voistlusrobotid/robotex/2016/kokkuvote.txt · Last modified: 2022/04/28 20:24 by 127.0.0.1