User Tools

Site Tools


uudiskiri:2014_09

UUDISKIRI september 2014

Joonejärgija Kärp

Projektijuht: Indrek Tubalkain

Roboti esimese versiooni füüsiline pool on valmis. Enne robotexi on plaanis tarkvara muudatused. Hetkel on juhtalgoritm hästi lihtne. See muuutub keerukamaks ja loodetavasti robot toimib siis paremini. Kui keegi Androidi rakenduse kirjutab, siis saab telefonist Kärbi juhtpult, mis suhtleb üle wifi ja selle kaudu saab kiirelt algoritmi parameetreid muuta ja andmelogisid vaadata.

Roomba sumorobot

Projektijuht: Eero Raav

Sel suvel muutus Roomba sumorobotite koolituse läbiviija, samuti saab kogu kursus omale uue kuue. Koolituse käigus ehitatakse sumorobotite võistlustel osalemiseks iRobot Roomba baasil robot, mida juhib Arduino mikrokontroller. Kursuse põhirõhk on Arduino tööga tutvumisel: selle kasutamine erineva riistvaraga ning programmerimine. Koolitus on sobilik neile, kes pole varem robootikaga ja programmeerimisega kokku puutunud.

Uus Minisumo "Shorty"

Projektijuht: Kaupo Raid

Suvi on olnud sisutihe ja selle jooksul on uue minisumo projekteerimine jõudnud lõpule. Robot on TTÜ Robotiklubis unikaalne oma väikeste mõõtmete ja madala masskeskme poolest, mis tagavad parema juhitavuse. Roboti mehaanika on viimase kuu ajaga saanud ka füüsilise 3D kuju ja elektroonika. Palju on veel probleeme komponentide mahutamisega roboti keresse, sest iga millimeeteriga on projekteerimisel juba arvestatud. Suureks abiks on olnud TTÜ Robotiklubi uus 3D printer, mis lihtsustas keredetailide ja rataste valmistamist märkimisväärselt. Hetkel tegeletakse peamiselt tarkvaralise poole arendamisega. Kasutuses on varem arendatud roboti kood, mis tuleb kohandada uuele robotile sobivaks. Koodi täiendatakse lisanduvate andurite lugemise ja varem puudu olnud koodrite lugemise võimalusega. Suuri muutusi tuleb ka roboti taktikaliste manöövrite hulgas. Plaanis on veel roboti puldi graafika täiustamine ja funktsionaalsuse lisamine.

Robotex jalgpallirobotid

Projektijuht: Tõnis Märtmaa
Praegu on uue roboti Sangpomm mehaanika valmis (v.a. löögimehanism), elektroonika ootab progemist ja kokkupanekut. Roboti tarkvara on enam-vähem töövõimeline aga valmis veel ei ole. Tööd mis ootavad tegemist:

 • pilditöötluse uuel robotil töölepanek.
 • roboti päriselt palle taga ajama panek, kui elektroonika valmis saab
 • sumorobotitel kasutusel olevate pultide töölepanek jalkarobotitel
 • vanade robotite softi uuendamine. Kavas panna Nugis ka Linuxil ROS-ga tööle.

ICD Grand Challenge robot

Projektijuht: Siim Sülla

TTÜ Robotiklubi pani kokku meeskonna, et sellel aastal kaasa lüüa ICD Grand Challenge võistlusel. Projektis osalevad lisaks projektijuhile Rain Ellermaa, Indrek Tubalkain ja Kristjan Jansons. Hetkeseisuga oleme esitanud projekti kahte kohta, et taotleda finantsvahendeid. Oleme alustanud projekteerimisega ning roboti üldkontseptstioon on paigas. Plaan on minna võistlusele kõrgeid kohti tooma.

Micromouse

Projektijuht: Rain Ellermaa

Selle aasta kevadel toimunud kursusel Teeme Ise osalenud tudengitest pandi kokku uus meeskond, kes alustab valmistumist sellesügiseseks Robotex 2014 võistluseks, et kevadel õpitud teadmised ja kogemused ka suurvõistlusel maksma panna. Juhendaja abiga valmib esimene prototüüprobot selle aasta võistluseks, et sealt saadud kogemustega hakata valmistama juba suuremateks võistlusteks.

3 kg sumorobot Scythe (Vikat)

Projektijuht: Siim Sülla

Kevadel saime Vikati prototüübi nibin-nabin kokku ja sai käidud RobotChallenge'il võistlemas. Teisel võistluspäeval andis aga mootorikontrolleri elektroonika alla ja edasi võistelda ei saanud. Nüüd oleme prototüüpi natuke analüüsinud ja teame täpselt, mida on vaja paremaks teha ning oleme hetkel versioon kahte projekteerimas. Tulemas on siis praktiliselt uus mootorikontroller ja täiendatud mehaanika ning ka tarkvaraline pool nõuab kõvasti tööd, kuna selle arendamiseks kevadel aega ei jäänud. Tõenäoliselt Robotexiks valmis ei pruugi saada, aga kindel siht oleks kevadiseks Viini võistluseks asi valmis saada ning sealt poodiumikohta noppima minna.

Järgija robot

Projektijuht: Peeter Salong

Hetkel käib Järgija roboti juures töö nägemismooduliga. 3. septembri seisuga sai moodul füüsiliselt ka valmis - kaks Pixy kaamerat on kinnitatud aukmontaažtrükkplaadile ning kaameratega käib suhtlus üle I2C liidese STM32F4Discovery kit plaadiga. Moodulil on ka CAN liides saatmaks jälgitava objekti andmed ülejäänud robotile. Kuigi moodul on ise füüsiliselt valmis, siis hetkel on puudu selle installerimine Järgija platvormile. Siin tuli katsetamisel välja ka üks disainiviga, et kui moodul koos pealmise plaadiga ära võtta, siis tuleb nägemismooduli kruviliistust 12V toitejuhtmed lahti kruvida. Parem lahendus oleks panna polaarpistik, mida oleks kiirem ära võtta ja tagasi panna. Järgnevad tööd nägemismooduli juures on seotud tarkvaraga, kus tuleb kahe kaamera pildi pealt leida jälgitav objekt.

Töötoad

Projektijuht: Sigrid Münter

Suvel jäi töötubade tegemine vähemaks, kuid sügisel on plaan alustada uue hooga. Kõige kriitilisem ülesanne on leida uusi töötubade tegijaid, kuna väga paljud vaevlevad ajapuuduses ning seega on vähe inimesi, kes saaks töötubasid läbi viia. Praeguseks on TTÜ Turunduse käest juba uuritud, kas meie poolt pakutavaid töötubasid on võimalik saada. Lisaks sellele alustasime sellest semestrist koostööd TTÜ Muuseumiga, kes soovib pakkuda enda külastajatele erinevaid töötubade võimalusi ning samuti ka hakkab korraldama sünnipäevasid, kuhu on võimalik tellida ka TTÜ Robotiklubi töötubasid.

Üritused

Projektijuht: Sigrid Münter

Sel semestril toimunud

 • 25.augustil toimus Tudengielu Avalöögi Rebaste Orienteerumine. Ülesandeks sai antud juhtmete jootmine ning Robotiklubi tegevuse teemalise küsimuse vastamine. Meiepoolseks organiseerijaks oli Marianne Nugis. Kohapeale tuli aitama päris palju rahvast, siinkohal täname kõiki, kes seda tegid.
 • 26,27 ja 28.augustil toimusid loengud Sissejuhatus tudengiellu, kus Andres Jakovlev ning Rasmus Raag käisid tutvustamas TTÜ Robotiklubi.
 • 27.augustil toimus pärast Üldkoosolekut lauamänguõhtu. Sellega sai tehtud avastart sellele semestrile ning üle vaadatud mitmed lauamängud, mis vahepeal olid suvepuhkuste ajaks tolmu koguma jäetud.
 • 10.septembril toimus TTÜ Robotiklubi Tutvumisõhtu vol.1. Organiseerijaks Andres Jakovlev. Projektijuhid esitasid oma projekte ning tutvustasid üleüldiselt meie tegemisi. Huvilisi oli vähemalt 26. Sel aastal oli rõõm näha, et huvilised olid palju julgemad ja aktiivsemad ning uurisid rohkem, kui eelmistel aastatel.

Eesootavad ürituses (kuupäevad täpsustamisel)

 • 25.septembril toimub TTÜ Robotiklubi Tutvumisõhtu vol.2.
 • Sept/okt toimub Megazone'i laserlahing
 • Sept/okt toimub LANparty
 • Sept/okt toimub kinoõhtu
 • Sept/okt toimub saunaõhtu koos TTÜ Robotiklubi visiooni ja missiooni ülevaatamisega
 • Oktoobris toimub piljardiõhtu
 • Oktoobris toimub esimene Teemaõhtu
 • Okt/nov toimub Pubiõhtu

Juhatus

TTÜ Robotiklubi juhatus sai täiendust uue liikme näol. 27. augustil valiti Robotiklubi juhatus uueks õppeaastaks. Oma tööpostil jätkavad Rain Ellermaa (Haridusgrupp), Sigrid Münter (Sotsiaalgrupp), Lauri Leemet (Haldusgrupp) ning uueks Liikmeks on Kaupo Raid. Kaupo võtab tehnikagrupi juhtimise üle Siim Süllalt. Täname Siimu tehtud töö eest ja soovime Kaupole tuult tiibadesse.

Lisaks jõudis juhatus ühisele otsusele, et juhatuse esimehena jätkab Rain Ellermaa.

uudiskiri/2014_09.txt · Last modified: 2022/04/28 20:24 by 127.0.0.1