User Tools

Site Tools


uudiskiri:2014_11

UUDISKIRI november 2014

Roomba sumorobot

Projektijuht: Eero Raav

Kursuse käigus on läbi käidud robootika põhitõed, nüüdseks on järg jõudnud uue Roomba roboti ehitamise juurde. Idee poolest peaks uus robot olema piisavalt innovaatiline teistele võistlejatele konkurentsi pakkumiseks - robotit aitab edasi lükata kere peale kinnitatud propeller ning sahal on võistlusareeni vastu püsimiseks kasutusel servo, mis seda alla tõmbab. Ehkki Arduino ja programmeerimisega on juba tutvutud, on tarkvaralise poole arendamine veel ees.

Uus Minisumo "Shorty"

Projektijuht: Kaupo Raid

Minisumo roboti mehaanika on hetkeseisuga lõpetatud. Väiksemaid parandustöid tuleb veel ette, aga üldiselt püsib kõik koos. Oktoobris said kere jooniseid mitmeid täiendusi ja printisin välja uue versiooni, mis käib kokku poltidega, et lihtsustada parandustöid. Rattaid täiendasin lisades läbimõõdule 2mm. Lisaks printisin ka uue rehvi valamise vormi, millele lisasin mustri tegemise võimaluse. Muster loodetavasti parandab liigsest haarduvusest põhjustatud roboti “hüppamise” efekti väljakul. Mootori kinnituse puhul tuli printida uus kinnitus ABS plastist, sest PLA kippus mootorite soojenedes liiga pehmeks muutuvat.
Puldi tarkvara täiendamine on ka plaanitud osas lõpusirgel. Puldi displeilt on nüüd võimalik näha kolme erineva infoga ekraani: reaalajas andurite info, kaugjuhtimisrežiim ja strateegia valimine. Kuna XRF-moodul robotil suutis vahepeal katki minna, siis on lisaks vaja veel selle põhjust uurima hakata.
Tarkvaraliselt on jäänud enne Robotexi võistlust veel täiustada liikumise strateegiaid. Mootorite koodrite info lugemise lükkasin aja puuduse tõttu järgmisesse aastasse. Mõningaid probleeme on olnud robotil andurite nägemisvõimega, kuid see probleem peaks lihtsalt lahenduma.

projektid:shorty:mehaanika

Robotex jalgpallirobotid

Projektijuht: Tõnis Märtmaa

Uue jalgpalliroboti arendus jätkub. Programmeerijate puudus on suureks takistuseks. Robot näeb nüüd pilti ning võiks ka liikuda, kui see ära progeda. Tükk aega kulus com mooduli juures FTDI kiibi vahetamise ja probleemide uurimise peale. Mitu aastat järjest on nende kiipide või usb-rs232 üleminekukaablitega palju probleeme olnud. Vanad robotid töötavad ja jäävad esialgu Windowsi peale, uuel robotil on Linux.

Joonejärgija Kärp

Projektijuht: Indrek Tubalkain
Hetkel toimub Kärbi diagnostika softi arendus. Robotilt on tolm maha pühitud ja valmistutakse Robotexi võistluseks.

ICD Grand Challenge robot

Projektijuht: Siim Sülla

Roboti mehaanika ja elektroonika on valmis ning kuu lõpuks vaja valmis saada kogu soft. Vahepeal on meeskonnas üks liige vahetunud, pilditöötluse peal on nüüd Heiko. Rain ja Indrek tegelevad STM32 progremisega ja Siim algoritmidega. On kuulda olnud, et meile on vast ka mõni tugev konkurent tulemas, seega proovime anda endast parima :)

Micromouse

Projektijuht: Rain Ellermaa

Micromouse meeskond on valmis saanud roboti riistvara, milleks on taaskord freesitud andurite sõõr, PisiXBee 4 kontroller ning koodritega Pololu mootorid. Lisaks on alustatud jõudu mööda tarkvara arendusega. Kuna Robotexi korraldajad olid nõus värvima ka meie väljaku võistluse reeglitega vastavusse, siis saame testima hakata kohe korrektse, kuid siiski vaid 1/4 väljakuga. Loodame häid tulemusi.

3 kg sumorobot Scythe (Vikat)

Projektijuht: Siim Sülla

Hetkel toimub mootorikontrolleri arendus. Tahame teha puhtalt STM baasil, ka jõuelektroonika. Lähiajal peaks saama proto plaadi disainitud ja siis kui katsed osutuvad edukaks, saab terve roboti uuendatud versiooni uuesti kokku panna. Robotexile kahjuks ei jõua, aga endiselt on plaan kevadeks valmis saada.

Järgija robot

Projektijuht: Peeter Salong

Järgija platvorm oli 21.sept. üritusel „Orienteerumine ühistranspordiga“. TTÜ Robotiklubi kontrollpunktis oli üheks ülesandeks Järgija kaugjuhtimine arvuti abil ümber liikluskoonuse ja tagasi. Järgija arenduses ei ole edasi toimunud midagi. Sellele on kaks peamist põhjust: 1) Arthur läks septembri lõpust sõjaväkke 2) Peeter on hõivatud Robotexi robotite arendusega (Sangpomm ja Siilipoeg) Hea uudis on see, et tutvumisõhtust tuli üks uus huviline, David, Järgija projekti. Kuna ta on seotud ka Robotiklubi väikerobotite ehitamise kursusega, siis sai kokku lepitud, et aktiivselt Järgija juures me ei arenda enne Robotexi. Samas hakkas ta iseseisvalt õppima STM32 mikrokontrollerite arendust.

Töötoad

Projektijuht: Sigrid Münter

Selle sügise uutest huvilistest leidsid 8 inimest oma tee ka töötubade projekti. Seega sel semestril toimunud töötubasid on peaasjalikult andnud uued.
24.septembril toimus Valgusjärgija töötuba Paldiski Eesti koolis, mis sai tehtud koostöös TTÜ Turundusega.
20.oktoobril toimus TTÜ Muuseumis ühe lapse sünnipäev, milles raames sai tehtud samamoodi valgusjärgijat.
Lisaks toimusid selle sügisese TTÜ Tehnoloogiakooli organiseeritud Tehnoloogialaagri raames 4 töötuba, millest kahte andsid uued huvilised täitsa enda jõududega.
Sellel aastal on tulemas veel 6 töötuba Robotexi raames.
Lisaks on TTÜ Turundus- ja kommunikatsiooniosakonnal plaanis käivitada„Tulevikumasina“ konkurss 5.-7. klasside õpilastele, mille raames noored panevad erinevatest taaskasutatavatest metrjalidest kokku masina, mis peaks ühiskonnas mingit kitsaskohta lahendama või lihtsalt elu lihtsamaks tegema. Võitjatiimi üheks auhinnaks on Robotiklubi töötuba.
Samuti laiendab tegevust ka TTÜ Tehnoloogiakool, kes kevadel viib läbi lausa 5-päevalise Tehnoloogialaagri, kus üheks osalejategrupi suunaks on Robootika ning plaanide kohaselt tuleb ka Robotiklubil sellega seoses päris tihe ajakava.

Kuna huvilistel on tegemise tahet väga palju, siis on mõttes teha väike koosolek ning vaadata üle edaspidine plaan ning võimalused: kuna rohkem inimesi tahab neid läbi viia, siis peaks praeguseid tegemisi natuke muutma.

Üritused

Projektijuht: Sigrid Münter

Vahepeal toimunud

 • 19, 26 sept ja 10.oktoobril toimusid selle aasta esimesed LANparty-d. Eestvedajaks Kaupo Raid ning päris korraliku huvi tõttu on kavas neid ka jätkata.
 • 21.septembril osales TTÜ Robotiklubi ühe boonuspunktina üritusel “Orienteerumine ühistranspordiga”. Osalejad said Robotiklubi punktis sõita Järgijaga ning vastata robootikateemalistele küsimustele.
 • 25.septembril toimus Robotiklubi teine Tutvumisõhtu. Mõlemal tutvumisõhtul käis päris palju inimesi ning väga paljud leidsid endale ka sobiva kursuse või projekti.
 • 15.oktoobril toimus Piljardiõhtu meile väga lähedal asuvas piljardiklubis ehk Bambas. Kohale tuli 8 inimest ning üritus kestis ca 3 tundi ning oli väga palju meelt lahutav.
 • 25.oktoobril toimus Missiooni/Visiooni üritus, kus pandi paika alustalad missiooni ja visiooni leidmiseks. Algas üritus väikese meisterdamisega, kus osalejad ehitasid igaüks (töötoa-)folkrace roboti. Ka meie asjalikele liikmetele oli selle ehitamine väga meelt mööda- kes ei olnud tükk aega saanud lihtsalt meisterdada lihtsamat robotit ning kes ei olnud mitu aastat sattunudki enam robotit ehitama ning see oli heaks värskenduseks.
 • 6.november- Missiooni-Visiooni edasiarendus. Palju on saadud arutletud, milline sihtgrupp on Robotiklubile oluline ning kus asuvad murepunktid. Töö jätkub veel suures mahus, aga lõplik tulemus peaks andma väga põhjaliku missiooni, visiooni ja muud tulevikuvaated meile kätte koos probleemidega, millele keskenduda tuleks.
 • 7.november- Teemaõhtu vol.1. Esinejateks olid meie klubi tublid alustalad: Ronald Tammepõld, Rasmus Raag ja Siim Viilup. Mehed jagasid hulgaliselt näpunäiteid praegustele robotiehitajatele ning rääkisid, millega senimaani tegelenud on, mis projekte teinud, mis roboteid ehitanud ning kuhu on oma eluga välja jõudnud. Üritus oli väga informatiivne ja innustav.

Eesootavad üritused (kuupäevad täpsustamisel)

 • 15.november- Robotiklubi osaleb Mustika keskuse Energiapäeval, kus teeb robotidemo ning vähendatud mahul töötuba. Kõik on oodatud läbi astuma.
 • 29-30.november- Robotex 2014
 • 13.detsember- toimub TTÜ Robotiklubi JÕULUPIDU :) Pidu toimub Tallinnas.
 • Kinoõhtud
 • Saunaõhtud
 • Pubiõhtu ja veel midagi huvitavat.

Juhatus

 • Juhatus hakkas läbi viima plaanilisi koosolekuid, mis toimuvad igal esmaspäeval, et vaadata üle vahepeal tekkinud ideed/ probleemid/ teemad. Lisaks muudele teemadele tehakse ka igal esmaspäeval arvepidamist, mille tõttu enam ei teki mingil hetkel olukorda, kus ollakse mattunud arvepidamise alla ja on väga hea ülevaade projektide rahalisest seisust.
 • Käsile on võetud Robotiklubi Missioon ja Visioon. Koosolekutega on plaanis niikaua jätkata, kuni need on täpselt paigas. Lisaks annab praegune süsteem ka ideid edaspidise suuna kohta ning olulisemate ning mitteolulisemate tegevuste kohta. Võimalik, et seda kõike edasi arendades on võimalik ka välja töötada uus Arengukava, kuna selle jaoks on palju eeltööd juba ära tehtud.
 • Sellel sügisel sai juhatuse liige Sigrid Münter TTÜ Üliõpilaskonna Pronksmärgi ehk Missioonimärgi „FIDELIS STUDIOSUS“. Teenetemärk anti peaasjalikult koolides teaduse populariseerimise eest.
 • TTÜ Robotiklubi kutsuti osalema 2015 aasta märtsis Mobile World Congress'ile. EAS'i tellimisel näidatakse Eesti idufirmasid koondavas messiboksis robotjalgpalli ning minisumo võistlust, et demonstreerida Eesti tehnikaharidust, mida viimasel ajal pakutakse juba lasteaialastele.
uudiskiri/2014_11.txt · Last modified: 2022/04/28 20:24 by 127.0.0.1