User Tools

Site Tools


uudiskiri:2015_01

UUDISKIRI jaanuar 2015

Roomba sumorobot

Projektijuht: Eero Raav

Roboti ehitus kulges vägagi edukalt, kuid just enne Robotexi võistlust otsustas Roomba emaplaat oma peremehe, Arduinoga, kommunikatsiooni lõpetada. Ilma igasuguse mõtlemiseta ning vägagi piiratud liikumisega robotit polnud aga mõtet areenile saata. Plaan on olemas, kuidas Roomba siiski ettenähtult liikuma panna.

Minisumo robotid

Projektijuht: Kaupo Raid

Robotexil osales Robotiklubist neli minisumo robotit: LessGrip, StealthGrip, Shorty ja Korrektor. Robotitega poodiumikohti ei saavutanud, kuid leidsime üht teist vigu üles, mis järgmiseks võistluseks vaja ära parandad. Põhiprobleemiks oli taktika. Olles harjunud RoboChallenge võistluse taktikatega, oli Robotex hoopis teine. Põhiliselt sõideti otse täiskiirusel vastase poole lootes, et tabab vastast. Robotex video: http://youtu.be/u1YZ8V4hLOc?t=5h28m
Sellel aastal on kavas täiustada olemasolevaid roboteid tarkvaraliselt kui ka üle vaadata mehaanika. Plaani kohaselt peaks tulema ka üks uus robot, millele on leitud juba paar ehitajat. Järgmine võimalus on osaleda juba aprillis RoboChallenge 2015 võistlusel.

Robotex jalgpallirobotid

Projektijuht: Ronald Tammepõld

Robotex 2014 möödus pingeliselt. Kõik robotiehitajad nägid vaeva viimase minutini, et kõik ikka kindlalt töötaks. Osalesid vanad robotid (Darth Mäger, Siil, Nugis) ja uus robot nimega SangPomm. Robotiklubi oli võistlusel üsna edukas ja tõi koju mitu auhinda. Robotid Siil ja Nugis tõid teise koha 2VS2 võistlusel. Lisaks tuli robotile Siil parima mehaanilise lahenduse eriauhind, mida see aasta andis välja ABB. Robotex võistluse video: http://youtu.be/mijk4Zzplx4?t=1h
Algust on tehtud ka juba Robotex 2015 projektiga. Erilist tähelepanu pööratakse see aasta olemasolevate robotite tarkvara arendusele. Selleks on projekti juhtima tulnud mitmekordne Robotex-i võitja Ronald Tammepõld. Uue projekti raames on võimalus olemasolevatest juppidest kokku panna ka uus robot, mille saab ülesandeks anda uutele huvilistele. Aasta keskel on kavas teha ka väikse võistlus robotite vahel, et näha arengutöö tulemusi ja robotite üldist taset. Parimaid osalejaid ka premeeritakse!

Joonejärgija Kärp

Projektijuht: Indrek Tubalkain

Robotexil läks hästi, Kärp Rev2 võitis joonejärgimise ära. Aastal 2015 on plaanis täiustatud Rev3 ehitada. Uus erineb vanast sellepoolest, et jooneandurite kaugus on muudetav ja on lisa andurid Linefollower enhanced võistlusel osalemise jaoks. Lisaks muud täiustused elektroonika, mehaanika ja tarkvara osas. Uued huvilised(eriti mehaanika ja tarkvara osas) on oodatud Kärbi meeskonnaga liituma. Robotit saab näha 6-korpuse söökla juures olevas vitriinis.

ICD Grand Challenge robot

Projektijuht: Siim Sülla

Saime 4-liikmelise meeskonnaga roboti Makaak Robotexiks küll tööle, aga paraku jäi koodi kirjutamiseks ja algoritmide täiustamiseks natuke vähe aega ja seega võistlusel kõrget kohta seekord ei saavutanud. Kaamera, mille olime robotile peale pannud, ei olnud piisavalt hea resolutsiooniga, et tuvastada koonuste vahelist kaugust piisava täpsusegsa, seega ei olnud robotil ka head aimu koonuste asukohtadest. Mehaanilise lahenduse poole pealt oli robot väga hea, oleks võinud vabalt olla üks kiiremaid. Miinuspoole pealt võib veel välja tuua ebapiisava matemaatilise mudeli analüüsi, et oleks võinud rohkem aega sellele panustada. Aga üldiselt hea kogemus ja robotit saab näha klubi vitriinis.

Micromouse

Projektijuht: Rain Ellermaa

2014 aasta Teeme Ise kursusest välja kasvanud tiim Robotex 2014 võistluseks oma robotit tööle ei saanud. Tulemas on uus ring Teeme Ise roboteid ning selleaastase korralduse kohaselt võiks võistlema jõuda tunduvalt rohkem meeskondi, et näidata Robotiklubi kursuste taset võistlusareenil. Valminud on uus versioon PisiXbee plaate, mis peaksid oma võimaluste poolest mikromouse robotite jaoks ideaalsed olema. Elame näeme.

3 kg sumorobot Scythe (Vikat)

Projektijuht: Siim Sülla

Eelmise aasta lõpus saime IT teaduskonnalt natuke toetust komponentide näol ning hetkel tegeleme aktiivselt uue mootorikontrolleri arendusega. Plaadid on peaaegu kokku joodetud ja peagi saab koodima hakata. Saime meeskonda juurde ka ühe liikme, kes STM32 mikrokontrollerit programeerima hakkab. Kui algul ei plaaninud me suuri muudatusi mehaanikas, siis nüüd on selge, et roboti mehaanika saab ka suurel määral uus, kuna on vaja mõningaid komponente teisiti paigutada. Esiosa koos sahaga ja käiguosa jäävad samaks. Loodame, et saab roboti aprillis toimuvaks võistluseks piisavalt vormi, et maailmameistritest lätlastele vastu hakata :)

Järgija robot

Projektijuht: Peeter Salong

Ehitusliku poole pealt pole vahepeal midagi toimunud. Küll aga oli Järgija kohal 15. november Mustika Keskuses toimunud Energiapäeval. Sai tehtud ka mõned testid koormustega:

 1. 8 kg loomasööda kotti tassis probleemideta.
 2. lükkas ja tõmbas autoga poekäru (videod allpool)
 3. tõmbas autoga poekäru, kus istus laps sees

Koolitused

Projektijuht: Rain Ellermaa

Nagu Robotiklubis traditsiooniks on saanud, alustab ka sel kevadel koolitus “Teeme Ise” mille raames tudengitel tuleb ehitada labürindis navigeeriv robot. Kursusele on oodatud tänavu 20 tudengit ning registreerimine on juba avatud.

Noorematele robotihuvilistele pakume koostöös TTÜ Tehnoloogiakooliga kursuseid "Robot Igaühele" ja LEGO koolitust. Robot Igaühele kursusel saavad gümnasistid harjutada Arduino kontrolleri programmeerimist ning lahendavad lihtsalt tuletõrjeülesannet. LEGO koolitusel proovitakse lahendada erinevaid ülesandeid nagu joonejärgimine, sumo jmt.

Töötoad

Projektijuht: Sigrid Münter
Eelmise aasta lõpus ning selle aasta alguses on TTÜ Turundusest ja TTÜ Muuseumist tahetud hulgaliselt töötubasid (rohkem kui varem). Selle tulemusena osalesime ka projektis Tarkuse retked (põnevad ekskursioonide ja külalistundide kombinatsioonid, mis võimaldavad õpetajatel ja õpilastel omandada uusi teadmisi erinevates organisatsioonides otse keset sealse igapäevaelu ja -tegevuse keerist).
Lisaks on juba TTÜ Tehnoloogiapoolt ära broneeritud kevadine koolivaheaeg mitmete töötubade jaoks.

Üritused

Projektijuht: Sigrid Münter

Vahepeal toimunud

 • 15.november- Robotiklubi osales Mustika keskuse Energiapäeval- läbi käis hulgaliselt huvilisi. Üks atraktiivsemaid “väljapanekuid” oli sel korral Järgija, millega sai kohapeal ka erinevaid katsetusi tehtud.
 • 29-30.november- Robotex 2014: Tulemused:
  • 1.koht joonejärgimises robotiga Kärp
  • 2.koht joonejärgimises robotiga Tigu
  • 2 vs 2 jalgpalli teine koht Nugise ja Siiliga
  • “Parim mehaaniline lahendus jalgpalliturniiril” ABB poolt robotile Siil
 • 12.detsember - Kinoõhtu Coca-Cola Plazas “Hobbit: The Battle of Five Armies”
 • 13.detsember- toimub TTÜ Robotiklubi jõulupidu :) Pidu toimus VI korpuse saunas.

Eesootavad üritused

 • 29 jaanuar- Pärast üldkoosolekut toimub saunaõhtu Tipika saunas
 • 30.jaanuar- LAN õhtu
 • 03.03.2015 Robotiklubi robotid Mobile World Congress-il
 • Edaspidine plaan selgub pärast sotsiaalgrupi koosolekut ja tegevuskava paika panemist.

Võistlused

 • 12.04.2015 RobotChallenge Austrias
 • 18.04.2015 Võru Tsõõr

Juhatus

Juhatus annab teada, et algavad töögruppide koosolekud, mis on liikmetele kohustuslikud ning huvilistele soovituslikud! Koosolekute päevakavad ilmuvad Robotiklubi lehele koosolekute alla enne vastavat koosolekut. Hoidke silm peal :)

Ajakava:

 • 20.jaanuar 18:00 - Arengugrupi koosolek (Robotiklubis)
 • 27.jaanuar 18:00 - Haridusgrupi koosolek (Robotiklubis)
 • 27.jaanuar 19:30 - Haldusgrupi koosolek (Robotiklubis)
 • 28.jaanuar 18:00 - Tehnikagrupi koosolek (Robotiklubis)
 • 28.jaanuar 19:30 - Sotsiaalgrupi koosolek (Robotiklubis)

Regamise link (tähtaeg 19. jaanuar): http://doodle.com/zqysef5sw4dq2y6i

 • 29.jaanuar 19:30 - ÜLDKOOSOLEK (asukoht selgitamisel)- registreerimise tähtaeg 25.jaanuar

Lisaks, palub juhatus täiendada galerii kausta. Kõigil, kellel leidub pilte (ka varasematest aastatest) Robotiklubi tegevuse kohta, palun lisage need ka Robotiklubi Galeriisse

uudiskiri/2015_01.txt · Last modified: 2022/04/28 20:24 by 127.0.0.1