User Tools

Site Tools


uudiskiri:2015_05

UUDISKIRI mai 2015

Roomba sumorobot

Projektijuht: Eero Raav

Roomba roboti osas jõudsime otsusele, et suve lõpuks peab robot liikuma. Esialgu oli plaanis arendada korraga kahte robotit - nii propelleri kui ka ogadega disaini, aga lõplik otsus jäi propelleri kasuks. Olemas on emaplaat, mis edukalt elumärke näitas ning enamus mehaanikat. Robotile on vaja paigaldada veel kogu propellerit liigutav elektroonika- ja mehaanikaahel, seal hulgas propeller ise, lisaks ootab kogu ülejäänud elektroonikaosa üheainsa trükkplaadi peale paigutamist. Kuna Roomba robot baseerub Arduinol, oleks mõistlik trükkplaat Arduino shield'ina teha.

Minisumo robotid

Projektijuht: Eero Raav

Minisumo robotite areng jätkub uue robotiga, mille nimeks on Speedy Gonzales. Roboti baasiks on võetud Shortyle kuulunud sahk ning kõik muu selle ümber tuleb täiesti uus. Mehaaniliselt on palju muudatusi võrreldes Shortyga - rataste asetus, robotit üleni katva kere puudumine (kuna külgi ja tagakülge on nagunii vastase andurite eest raske varjata, pole niivõrd otstarbekas sinna üldse keredetaile printida) ja ühe trükkplaadi peale paigutatud elektroonika. Veel üks suur muudatus varasemate robotitega on sahaosa. Nimelt on kogu roboti esimene osa nagu peegel ilma anduritele mõeldud piludeta. Eelkõige tingis selle otsuse see, et ettepoole nägemine on alati üsnagi nõrgapoolne olnud ning soov robotit vastase andurite eest paremini varjata. See aga ei tähenda, et ettepoole pole üldse nähtavust - saha üleossa (roboti peale) saab siiski andureid paigutada.

Robotex jalgpallirobotid

Projektijuht: Kaupo Raid

Jalgpallirobotite areng on mõnda aega raugenud, sest suur osa ehitajaid valmistub semestri lõpetamiseks. Tegevus robotite kallal siiski toimub ning robotid vaikselt valmistuvad uueks hooajaks. Robot “Siil” sai arvutusvõimsust juurde uue Intel NUC arvuti näol. Tarkvaraliselt on ka “Siil” üle viidud linuxi põhisele operatsioonissüteemile, et nii “Sangpomm” kui ka “Siil” saaks koodi omavahel jagada. Mõlema roboti jaoks valmis hiljuti ka kaugjuhtimise süsteem üle wifi, et robotitega saaks vajadusel ilma juhtmeteta sõita. Lisaks tegeletakse hetkel veel robotite nägemise parandamisega, et objekte ja kaugusi paremini tuvastada. Projekti osalistel tuleb suvel tihe töö, et sügiseks robotid parimasse vormi saada. Robotex 2015 reeglite osas tuleb 3.juunil koosolek, et kõigi robotiklubide vahel sobivad reeglid paika panna.

Joonejärgijad Kärp ja Mink

Projektijuht: Indrek Tubalkain

Kärbi uus versioon sai omale uue nime “Mink”. Nüüd on roboteid lihtsam eristada. Aprillis sai Mink-i esimene versioon valmis, kuid arendustöö jätkub. Kärbi tarkvara sai väiksed täiendused ja arvatavasti selles rohkem muudatusi ei tule.
Mõlemad robotid osalesid Austrias RobotChallenge-l ja Võru Roboti Tsõõril. Austrias jäi robotite tulemuseks 8-s ja 10-s aeg. Finaalis langesime kahjuks välja. Võrus läks palju paremini: Mink võttis esikoha ja Kärp oli teine ning ülejäänud robotid jäid kaugele maha.
Meeskonnaga liitus Aleksandr Zhigalov.

3 kg sumorobot Scythe (Vikat)

Projektijuht: Siim Sülla

Saime roboti küll RobotChallenge 2015 võistluseks kokku, aga paraku ei saanud uut mootorikontrollerit selliselt tööle, et see oleks suutnud robotit liigutada. Seega pidime osalusest loobuma ja võistlustulle ei hakanud teda sundima, aga lihtsalt laua peal näitamiseks oli ta meil kaasas. Hetkel on plaan arendada edasi mootorikontrolleri tarkvara ja saada sellega robot liikuma. Lisaks selgus, et suure tõenäosusega peab mingis etapis ka kontrolleri väljundtransistore natuke võimsamate vastu vahetama. Meie õnneks saime meeskonda ühe BLDC mootorikontrollerite spetsialisti Tarmo Prillopi, seega loodame parimat :) Roboti veebilehele on lisatud natuke pilte roboti ehitamisest.

Järgija robot

Projektijuht: Peeter Salong

Järgija projekt osales TTÜ tudengite projektikonkurssil ning sai täiemahulise toetuse. Kavas on siis selle aasta lõpuks saada valmis töötav inimest järgiv robotplatovrm. Lisaks sellele peab ta suutma ka mööduda lihtsamast takistusest. Projekti on tellitud Kinect ONE sensor, mille abil saada ruumist kätte sügavuspilt.

Hexapod

Projektijuht: Lauri Leemet
Hexapodi projekt sai väikeste projektide konkursil rahastuse. Plaan on robot tööle panna ja lisada mõningaid andureid. Uued Servod on tellitud ja juhtimispult on juba kohale jõudnud. Ootame projekti huvilisi, kes soovivad tegeleda andurite lisamisega juhtimisele, et hexapod suudaks paremini keskkonnaga suhestuda. Vahepeal on hexapod juba käinud Muuseumiööl ja seal ka “kipsis” jalgadega laineid löönud. Ootame pingsalt uute ja tugevamate servode saabumist.

Koolitused

Projektijuht: Rain Ellermaa

Tänavuse “Teeme Ise” kursuse lõpetas 3 robotimeeskonda, kellest lõppruuduni jõudis 2 robotit. Kuna robotites on potensiaali veel palju, siis sel aastal arendatakse roboteid suvel ja sügisel edasi ning valmistutakse detsembris toimuvaks Robotexi võistluseks. Edasist arendustegevust jätkavad lõpetanud robotite meeskonnad.

Koostöös TTÜ Tehnoloogiakooliga korraldatav kursus “Robot Igaühele“ lõpetas 3 robotimeeskonda, kellest 2 said täielikult ka ülesande lahendamisega hakkama.

Töötoad

Projektijuht: Sigrid Münter

Valgusjärgija töötoa robotid on värskenduskuuri läbinud, kuna vanad komplektid olid suurest koormusest juba üsna räsitud. Vanu komplekte hakkame edaspidi kinkima sünnipäevalastele, kes oma pidu meie töötoa abil peavad. Muuseumiöö jaoks sai tehtud paar komplekti heligeneraatoriga multivibraatorit, mida saab ka edaspidi väikse osalejate arvuga töötubades kasutada. Töötoad on endiselt tahetud, kuid läbiviijate seltskond vajab täiendust.

Üritused

Projektijuht: Sigrid Münter

Vahepeal toimunud

 • 12.03.2015 Strateegiliste lauamängude mängimise õhtu Robotiklubis- Osalejaid oleks võinud küll rohkem olla, aga need, kes kohale jõudsid, olid väga vastupidavad!
 • 24.04.2015 toimus Robotiklubis filmiõhtu, kus vaadati “Dr. Strangelove: Or how I learned to stop worrying and love the bomb”.
 • 27.04.2015 sai käidud uudses Ronimisministeeriumis oma füüsilist osavust testimas. Kõik osalejad jäid rahule.
 • 05.05.2015 TTÜ Robotiklubi üheksas sünnipäev
 • 09.05.2015 tähistati Robotiklubi sünnipäeva. Alguse sai see Robotiklubis, kus tiimidena meisterdati jonnipunni, kõrgeimat torni ning tuule jõul liikuvat sõiduvahendit. Kokku oli 10 etappi, mis testisid osalejate taiplikkust, kiirust ja koostöö oskust. Robotiklubist mindi edasi Susisoo saunamajja, kus sai sauna, tünni ja värsket õhku ning muidugi ka korraliku kõhutäie. Kiitus Peetrile, kes enamik meistrivõistluse ülesannetest välja mõtles ning ette valmistas. Samuti täname Eerot, kes köögitoimkonda appi tuli.
 • 16.05.2015 Muuseumiöö “Öös on muusikat”. Robotiklubi oli väljas aktiivse väljapanekuga. Kohapeal prinditi 3D noote; näidati joonejärgijat, micromouse'i ja minisumosid tööhoos. Samuti lasti huvitatutel lego-kraanaga kätt proovida ning muidugi võideti vaatajate südameid veidi lonkava ent kelmika hexapodiga. Samuti suutis Lauri ekstra muusika teema jaoks modifitseerida senist vooluringi töötuba. Nimelt senise LEDide vilgutamise asemel sai tol õhtul kuulda vooluringi abil heli tekitamist. Juba on üleval ka pilte muuseumiööst, millest osasid saab näha siit

Suur aitäh kõikidele, kes Muuseumiööl Robotiklubi boksis väljas olid: David, Siim, Rain, Marianne, Lauri ja Raul (väike Lauri)

Eesootavad üritused

 • LANparty
 • Orienteeriumine autodega
 • Suvepäevad
 • Üritusi lisandub ka jooksvalt

Võistlused

 • 12.04.2015 RobotChallenge Austrias
  • 8. aeg joonejärgimises robotiga Mink
  • 10. aeg joonejärgimises robotiga Kärp
 • 18.04.2015 Võru Tsõõr
  • I koht joonejärgimises robotiga Mink
  • II koht joonejärgimises robotiga Kärp
  • I koht micromouse robotiga Mutt
  • II koht micromouse robotiga Laiskloom
  • III koht micromouse robotiga Hilja
  • II koht minisumo robotiga StealthGrip
  • III koht minisumo robotiga LessGrip
  • II koht folkrace robotiga FRU
  • I koht 3kg sumorobotiga Tinavile

Juhatus

Robotiklubi sünnipäevaks sai valitud klubi aasta parimad:

 • Aasta projektijuht 2014 - Rain Ellermaa
 • Aasta liige 2014 - Kaupo Raid
 • Aasta robot 2014 - Kärp

Tükk aega on nähtud vaeva Robotiklubi strateegia välja töötamisega ning samuti missiooni ja visiooni värskendamisega. Robotiklubi sünnipäeval kanti need ka esmakordselt ette. Dokument: TTÜ Robotiklubi MTÜ arengukava 2020

uudiskiri/2015_05.txt · Last modified: 2022/04/28 20:24 by 127.0.0.1