User Tools

Site Tools


uudiskiri:2015_08

UUDISKIRI august 2015

Roomba sumorobot

Projektijuht: Eero Raav

Roomba projekt on suvel eelkõige puhkusel olnud. Kõige kriitilisem komponent, mis vajab tegemist, on väikene juhtplokk kogu elektroonika jaoks - ehk mis seoks Roomba enda emaplaadi, Arduino, andurid, saha liigutamise süsteemi ning Roomba peale paigaldatud lisamootori kontrolleri. Ehkki Roomba kursus sel sügisel ei jätku, on uutel robootikahuvilistel siiski võimalus Roomba sumorobotitega tutvuda ning huvi korral ka käed külge lüüa.

Minisumo robotid

Projektijuht: Eero Raav

Juulikuu jooksul läbis minisumo robot Speedy Gonzalese projekt põhjaliku uuenduskuuri: robotil on nüüdsest oluliselt uuendatud mehaaniline disain, mis sisaldab laugema nurga all paigaldatud sahka, madalamat raskuskeset ning üleüldist profiili. Üritasime säilitada vaid ühe trükkplaadiga disaini, kuid kuna ruumi on robotil selle jaoks minimaalselt ja ka komponentide asetuse osas olid mitmed piirangud, on nüüd roboti tagaosas kaks “uime”. Need väiksed lisaplaadid andsid lisaks lülitite ja LEDide paigutamisele võimaluse lisada ratastele enkoodrid.

Robotex jalgpallirobotid

Projektijuht: Kaupo Raid

Robotex 2015 1VS1 ja 2VS2 jalgpalli reeglid on korraldajate poolt avaldatud. Hetkel ei vasta ükski RK olemasolev jalgpallirobot täielikult reeglitele. Olukorra parandamiseks on projekti liikmed tasapisi tegevust alustanud. Suuremad muudatused robotite jalgpalis on peamiselt 2VS2 alal. Samas RK jalgpallirobotite ehitajad keskenduvad hetkel 1VS1 kategooria robotite täiustamisele, sest eelmise aasta uus arendatud tarkvara on veel põhjalikult välja arendamata. Esialgsete plaanide kohaselt 2VS2 alale roboteid võistlema viia ei ole võimalik. Robotitel on esmatähtis läbi viia reeglitele vastavad kosmeetilised, elektroonilised kui ka tarkvaralised muudatused. Jalgpallirobotite projekti on peamiselt vaja C++/Python programmeerijaid. Suur rõhk selles osas on pilditöötlusel. Lisaks otsitakse STM32 mikrokontrollerite programmeerijaid.

Joonejärgijad Kärp ja Mink

Projektijuht: Indrek Tubalkain

Joonejärgijate arenduses oli suvine paus ja suurt arengut pole olnud. Kärp istub riiulis ja ootab, et keegi talle parema plastik/süsinik toestuse projekteeriks. Selle tarkvaras arvatavasti rohkem muudatusi ei tule. Mink-i uue versiooni osas on vahepeal katsetatud toru ventilaatorit, et tekkitada roboti alla vaakum, mis seda paremini raja peal hoiaks. Tarkvara poolelt meeskonna liikmed õpivad vaikselt STM32 programmeerimist. Plaanis on hakata katsetama ja programmeerima Bluetooth(või hiljem ka wifi) baasil raadio ühendust ja android nutitelefoni peal töötavat roboti juhtpuldi äppi.

3 kg sumorobot Scythe (Vikat)

Projektijuht: Siim Sülla

Vikati meeskond on olnud enamasti suvepuhkusel ning palju pole tehtud. Siiski Üht-teist on natuke nokitsetud. Septembris alustame uue hooga ja Robotexiks kirjutame koodi valmis mootorikontrollerile ja ka põhikontrollerile. Kindlasti on pisut veel ka mehaanika kallal nokitsemist, aga peamiselt tuleb tegeleda STM32-le koodi kirjutamisega.

Micromouse robot LabRat

Projektijuht: Rain Ellermaa

Pärast esimese micromouse roboti valmimist 2015 aasta kevadel tekkis esimene täielik ettekujutus, mida on vaja korraliku labürinti läbiva roboti ehituseks. Olemasolev riistvara, mis Teeme Ise kursuse näiterobotina tehtud oli jäi lahjaks keerukamate liikumiste kirjeldamiseks ning seega lõppkiirus jäi piiratuks. Sel põhjusel sai loodud uus robot, kasutades paremaid komponente.

Praeguseks on robot valmis ehitatud ning esimesed sõidudki tehtud. Käib pidev töö tarkvaraarenduse kallal. Valmimas on arvutiprogramm, millega saab roboti liikumist simuleerida ja liikumisalgoritme parandada, samuti on programm vajalik ka roboti töö laivis jälgimiseks, et arendades oleks lihtsasti tuvastatav, mida robot näeb.

Järgija robot

Projektijuht: Peeter Salong

Järgija projektis oli pikk suvepuhkus, nii et palju arengut toimunud ei ole. Hetkel on käsil Kinect ONE sensorist sügavuspildi ja inimest tuvastava pildi kättesaamine ning selle kasutamine algoritmides. Projektiga taasliitus Arthur, kes vahepeal oli sõjaväes. Tema vastusalaks jääb Järgija elektroonika.

Hexapod

Projektijuht: Lauri Leemet

Hexapod on külge saanud uued servod ja liigub nüüd üllatavalt krapsakalt. Lisasime ka uue kontrolleri, mis võimaldab lisada uusi andureid ja täiustada liikumist. Hetkel käib programmeerimine ja andurite valimine.

Koolitused

Projektijuht: Rain Ellermaa

Neile, kellele robootika ja programmeerimine täiesti tundmatu, on sel sügisel alustamiseks LEGO koolitus Robotiklubis asuvate NXT kontrolleritega, millega saab esimesed sammud väga lihtsalt ja kiiresti tehtud. Neile, kes tunnevad end juba kindlamalt kuid veel programmeerinud pole, on ka sel sügisel tulemas Väikerobotite ehitamise kursus, kus Atmeli AVR mikrokontrolleri baasil lahendatakse Robotexi ülesandeid. Kes juba varem programmeerimist näinud on ning tunneb end kindlamalt soovitame sel aastal toimuvat STM32 kursust. Kursuste sisu kohta leiab rohkem infot kursuste lehtedele:

Lisaks pikematele kursustele on tulemas ka veel 3D printimise koolitus, SMD jootmiskoolitus, Linuxi koolitus robotitele ja palju muudki põnevat.

Töötoad

Projektijuht: Sigrid Münter
Uuel semestril on taaskord oodatud uued inimesed töötube andma. Praegu anname Valgusjärgija, Folkrace ja Vooluringi töötube. Nende andmisel eelnev kogemus pole tähtis - kõik vajaliku õpetame ise Teile selgeks ning proovime koos vastavate robotite meisterdamise läbi. See on lihtne viis esmaseks robootikaga tutvumiseks. Peab olema vaid huvi ja tahtmine. Huvi korral kontakteeruda projektijuhiga.

Suve jooksul sai tehtud TTÜ Tehnoloogiakooliga mitmeid linnalaagreid, peetud töötubade abil meisterdamis-sünnipäevi ning osaletud Kaitseväe Logistikaosakonna väljasõidul ning Ensto Ensek AS suvepäevadel.

Üritused

Projektijuht: Sigrid Münter

Eesootavad üritused

26.august - ÜLDKOOSOLEK ning pärast seda lauamänguõhtu klubi ruumis
1.september kell 18:00 - TTÜ Robotiklubi Tutvumisõhtu vol.1
2.september kell 19:00 Bumper Balls jalgpallimäng Loo staadionil.
12.september Encounter (autoorienteerumine koos punktides erinevate ülesannete lahendamisel).
16.september kell 18:30 TTÜ Robotiklubi Tutvumisõhtu vol.2

12.detsember - TTÜ Robotiklubi jõulupidu

Tulemas olevad võistlused

7.november Stockholm Robot Championship 2015 (osalemine veel ebakindel)
4-6.detsember Robotex 2015

Toimunud üritused

4.juuni - Kinoõhtu filmiga “Spioon”
4-5.juuli - Telkimine Nõva puhkealal
6.august - Kinoõhtu “Fantastic Four”
14.august - LAN
19.august - Pallimänguõhtu koos grillimisega TTÜ valdustes - Enne semestrit võeti aeg maha ja nauditi head seltskonda.
20.august - Grilliõhtu koos pallimänguga. Tugevamad said päev hiljem uuesti kokku ning võeti pühast viimast.
24.august - Rebaste orienteerumine TTÜ campuses. Osalejaid oli hulgi ning väga hea meel oli selle üle, et Robotiklubi punktis oli läbilaskvus ideaalne. Eesmärk oli tiimidel lasta meie punktis ülesanded teha ära 5 minutiga ning see eesmärk sai täidetud. Ülesandeks oli kõigepealt juba traditsiooniks saanud kahe juhtme jootmine ning küsimustikule vastamine. Suur tänu Robotiklubi punktis olijatele: Raimond, Siim, Erki, Kaupo, Rain, Sigrid, Tõnis.

Juhatus

Juhatuse valimised toimuvad 26.08.15 üldkoosolekul. Juhatuse kandidaadid on järgmised: Lauri Leemet, Eero Raav, Kaupo Raid, Raimond Vaba, Sigrid Münter, Rain Ellermaa.

uudiskiri/2015_08.txt · Last modified: 2022/04/28 20:24 by 127.0.0.1