User Tools

Site Tools


uudiskiri:2015_10

UUDISKIRI oktoober 2015

Robotex jalgpallirobotid

Projektijuht: Kaupo Raid

Jalgapllirobotite projekti on tabanud tegijate põud ja aktiivselt on tegelema jäänud vaid mõned. Jätkuvalt tegeletakse nii roboti SangPomm kui ka Siil programmeerimisega. Siili programmmeerivad huvilised Soomes, sest robotile ei ole kohapeal aktiivseid teigjaid. Hetkel uuritakse pilditöötluse täiustamise võimalusi. Lisaks on jooksvalt käsil ka jalgpallirobotite elektroonika ja mehaanika täiendamine, et robotid vastaks uutele reeglitele.

Joonejärgijad Kärp ja Mink

Projektijuht: Indrek Tubalkain

Joonejärgija Mink-le sai lisatud vaakum imur, et robotit paremini raja peal hoida. Lisaks sellele sai täiustatud mootorihoidjaid ja ratta võllid liiguvad nüüd laagrite peal. Hetkel on käimas tarkvara arendus, et saaks robotit jälle testima hakata. Roboti raadioliides muutus XBee-lt Bluetooth-i peale ja juhtpuldiks saab Android OS-i baasil telefon või muu seade. Joonejärgija Kärp-l sai vahepeal katki läinud plastik detailid välja vahetatud.

3 kg sumorobot Scythe (Vikat)

Projektijuht: Siim Sülla

Robotex on lähenemas ja tegevused roboti juures hakkavad hoogu koguma. Hetkel on käsil peamiselt BLDC mootorikontrolleri tööle saamine, sellga hetkel omajagu probleeme mida lahendada. Kindlasti on plaanis natuke ka strateegiaid arendada. Aega võistluseni pole küll palju jäänud, aga siiski püüame uut robotit väljakule saada :)

Minisumo robotid

Projektijuht: Eero Raav

Mehaanika poolelt on olemas kõik, mis vaja, et robot saaks sõita. Detailide muutmisvajadus selgub alles siis, kui robot sõidab ja konkreetseid probleeme tekib. Prinditud sai uus mootorite kinnituse vaheplaat, infrapuna vastuvõtja kinnitus ja valatud rehvid. Elektroonikakomponendid on olemas. Vahepeal on muudetud ka trükkplaadi disaini ning praegusel hetkel ongi ootamine trükkplaadi saabumise järel. Peale seda on võimalik koheselt komponendid plaadile joota, robot kokku panna ja programmeerimise kallale asuda.

Micromouse robot LabRat

Projektijuht: Rain Ellermaa

Labürindihiir LabRat edeneb jõudsalt paremuse suunas. Paari kuuga on robot viidud tasemele, millega kannataks juba võistlusele minna ja TOP10'sse kandideerida, edasi käib pidev töö roboti kiiremaks arendamise nimel. Tarkvaraliselt ürtame lisada robotile aina tarkust juurde, teeme kurve ümaramaks ja teekonnavalikut lühemaks. Lisaks tarkvaralistele uuendustele on testitud kümmekond velje ja rehvikombinitsiooni, et robot sujuvamalt sõitma saada. Lisaks on valminud LabRati kaksikvend, kelle peal testime paremaid koodreid (44 poolusega magneti asemel 72poolusega magnet), et juhtimist täpsemaks saada. Roboti sõit 28.septembril

Robotit juhtiv arvutiprogramm on esimesed testid edukalt läbinud, peamiseks probleemiks on roboti kiirus, mis kohati on suurem programmi tööst, mistõttu mingi osa kaarti jääb näitamata, see aga ei sega simulaatorit, mille peal jõudsalt teekonnavaliku algoritme testitakse ja täiustatakse.

Järgija robot

Projektijuht: Peeter Salong

Projektiga liitus Kaarel, kes hakkab tegelema Kinect sensori pööramismehanismiga, et see saaks inimese poole ennast keerata. Inimese tuvastamise osas on olnud tagasilööke, kuna selgus, et Kinect API poolt leitavad inimesed kaovad kohe ära, kui robot liigub (pöörab) koos sensoriga. Põhjus on ilmselt see, et Kinect ei ole mõeldud liikumiseks, kuna ta põhieesmärk TV-mängude rakenduses on inimesed tuvastada paigal olles. Hetkel üritame kasutada OpenCV võimalusi inimese tuvastamiseks pildi pealt. Hetkel käib ka toitemooduli aktiivne arendus, et toetada 4S aku kui ka toiteadapteri pealt roboti töötamist.

Hexapod

Projektijuht: Lauri Leemet

Hexapodile on kohale jõudnud uued andurid, mis suudavad mõõta jõudu, millega iga jalg maha toetub. Nende andurite jaoks on vaja disainida kinnitused ja luua elektroonilised ühendused. Pärast andurite kinnitamist ja ühendamist tuleb tarkvarasse kirjutada funktsioonid, mis töötleksid anduritest tulevat informatsiooni ja kasutaks töödeldud infot roboti liikumise täiendamiseks. Hexapodi projekt otsib arendajaid, kes sooviks hexapodi targaks programmeerida ja uute andurite mehaanilised ühendused luua.

Koolitused

Projektijuht: Kaupo Raid

Robotiklubi alustas sügisest kursuste kava nelja kursusega, millest üks on juba lõpule jõudnud:

Lego NXT kursus
Osalisi oli 15, kellest suurem osa oli esmakursuslased. Kursus kesti kolm päeva, mille jooksul ehitati 2 erinevat ülesannet täitvat robotit. Rahvale kursus meeldis ja nii mõnigi jätkab robootika õppimist teistel robotiklubi kursustel.

Arduino kursus
Ardunio kursus toimub inglise keeles ja on eelkõige suunatud välistudengitele. Kursuse suund on jõuda Robotex 2015 võistlustele, Arduino baasil ehitatud Folkrace robotitega.

Väikerobotite ehitamise kursus
Robotiklubi sügisene suur kursus, mille eesmärk on jõuda Robotex 2015 võistlustele. See aasta on kursusel osalejaid kokku 11, kes ehitavad tiimidena kokku 4 robotit (2x folkrace, 1x joonejärgija ja 1x micromouse). Hetkel on kursuslastel lõppenud loengute sari ja jätkatakse robotite disainimise ning ehitamisega. Robotite valmimise kindlustamiseks on igale tiimile määratud ka vastutav robotiklubi mentor.

STM32 kursus
Kahe päeva jooksul õpetati tudengitele intensiivselt STM32 mikrokontrolleri programmeerimist. Kursusest võtti osa 9 osalist, kellest 3 jätkavad Robotex 2015 “linna läbimine” võistlusroboti ehitamist.

Töötoad

Projektijuht: Sigrid Münter
Töötube on viimasel ajal tehtud peamiselt TTÜ Tehnoloogiakooli ja TTÜ Muuseumiga koostöös. Detsembri alguses aset leidval Robotexil on toimumas igal võistlusepäeval 3 töötuba (kokku 9). Kui kellelgi on huvi neid teha (nii Robotexi ajal kui ka muul ajal), siis võtta kindlasti ühendust projektijuhiga. Mingeid eelteadmisi projektiga ühinemiseks vaja ei ole.

Üritused

Projektijuht: Sigrid Münter

Eesootavad üritused

Püssimängud
Bowling
Piljard
12.detsember - TTÜ Robotiklubi jõulupidu

Tulevased võistlused

7.november - Stockholm Robot Championship 2015
4-6.detsember - Robotex 2015

Toimunud üritused

26.august - pärast üldkoosolekut lauamänguõhtu
2.september- Bumper Balls Loo staadionil, kus osales 12 inimest (kellest 5 olid täitsa uued huvilised)
12.september- Encounter "Checklist" 12.09.15
16.september- tutvumisõhtu järel mängiti hea seltskonnaga lauamänge
20.september- 5 julget võtsud ette Discgolfi mängu
3.oktoober- Orienteerumine 2015. Kellel on huvi, saab orienteerumise koos sõbraga läbi teha ning oma pildid samuti galeriisse lisada.

Juhatus

Esimees: Lauri Leemet
TTÜ Robotiklubile valiti uus juhatuse kooseis. Valituks osutusid: Lauri Leemet, kes täidab edaspidi ka juhatuse esimehe ja haldusgrupi juhi kohta. Kaupo Raid, haridusgrupi juht. Rain Ellermaa, tehnika grupi juht. Sigrid Münter, sotsiaalgrupi juht. Raimond Vaba, osaleb tehnikagrupi ja sotsiaalgrupi juhtimises. Eero Raav, osaleb haridusgrupi ja haldusgrupi juhtimises.
Nüüd on Robotiklubi juhatuses kuus liiget, soovime neile tegusat ametiaega.

uudiskiri/2015_10.txt · Last modified: 2022/04/28 20:24 by 127.0.0.1