User Tools

Site Tools


uudiskiri:2016_02

UUDISKIRI veebruar 2016

Robotex jalgpallirobotid

Projektijuht: Rain Ellermaa

Sel aastal alustati jalgpalliroboti sangpommi löögimehanismi arendustöödega, et kiirele robotile lõpuks ka tõeliselt töökondel esiots saada. Kolm TTÜ Robotiklubi noorliiget asusid usinalt tööle ning kogu protsess toimub aine Prototyping raames pakkudes tudengitele võimaluse ka EAPsid koguda.
Tarkvaraarenduse peal muutusi pole ja vana tiim rühib koodiga edasi.

Joonejärgija Pistrik

Projektijuht: Tambet Eelmere

2016 aasta Joonejärgija projekt erineb eelnevast peamiselt oma mehaaniliselt eesmärgiga saavutada parem juhitavus. Kuna suurimad probleemid olid eelneval robotil just inertsiga seotud, siis sellel aastal proovitakse massi vähendada ligi poole võrra. Peale selle lisatakse ka imur, mis aitab kaasa nii kiirenduse, kui ka rajal püsimisega.
Verivärske projekt on projekteerimise lõppfaasis. Hetkel tehakse veel elektroonikat ja sellest tingitud mehaanikat. Mehaanikas on oodata ainult pisimuudatused mille alla kuulub peale eelmainitu ka rehvimustri otsustamine.
Programeerimisega veel otseselt tegutsema pole hakatud, kuigi robotile õppimisalgoritmide arendust on alustatud.
Projektist võtavad osa:
eelmises joonejärgia projektis, Mink, osalenud: Tambet Eelmere ja Indrek Tubalkain
Uued osalised : Martin Viik, Maarjo Mass ja Rim Puks

3 kg sumorobot Scythe (Vikat)

Projektijuht: Siim Sülla

Tegeleme aegamisi endiselt mootorikontrolleriga. Kevade/suve poole saab ehk sõitma.

Minisumo robotid

Projektijuht: Eero Raav

Eelnevalt plaanitud mehaaniline disain oli parasjagu seisnud, selle tõttu tekkis teatud kahtlus selle konkurentsivõimelisuses. Selle paranduseks pakkusime koosoleku käigus välja uue võimaliku disaini, mis kahe võimsama mootori asemel kasutaks nelja iseseisvalt pöörleva telje otsas olevat pololu mootorit enkoodritega. Uuem disain rõhutaks veelgi madalamat ning kompaktsemat disaini. Projekti mehaanikaga tegeletakse.

Mikrosumo robot

Projektijuht: Kaupo Raid

Roboti ehitamist jätkavad Väikerobotite kursusel mikrosumo ehitanud tudengid. Roboti projekteerimisega on algust tehtud, et valmistada Robotex 2016 võidurobot. Võimalusel osaletakse ka juba enne Robotexi toimuvatel võistlustel. Roboti põhilised uuendused võrreldes eelmisega on: custom trükkplaat, liigutatav sahk, vähem juhtmeid, ühes joones vedav telg, sharp digitaalsed andurid.

Järgija robot

Projektijuht: Peeter Salong

Järgija tudengiprojekti sai läbi - aruandlus on esitatud ning kinnitatud ÜE poolt. Tuli tõdeda, et projektis seatud eesmärk, inimesele järgi sõitmine, jäi kaugele. Kuna kaamera pildi järgi inimese tuvastamine on olnud keerulisem kui esiagu arvatud, siis on katsetusele võetud ka raadiomoodulid. Viimase lahenduse puhul peab muidugi üks moodul olema ka inimese küljes. Esialgsed tulemused ei ole olnud usaldusväärsed. Põhiprobleemiks on see, et kaks vastuvõtjat roboti peal on liiga lähestikku. Roboti dimensioone vaadates saab see olla maksimaalselt pool meetrit. Õnneks on viimasel nädalal olnud teatud progressi inimese tuvastamisel kaamera sügavuspildi järgi, nii et inimese tuvastamine käib hetkel täie hooga. Lisaks sellele on esimesi katsetusi tehtud IMU (inertial measurement unit) sensori osas, et roboti liikumine (pööramine, suuna hoidmine) saaks veelgi täpsem olla.
Eelpool mainitud raadiomoodulid ja IMU sensor on saadud katsetuseks firmalt Eliko, nii et suured tänud neile.

Hexapod

Projektijuht: Lauri Leemet

Hexapodi tarkvara arendamine on alanud. andurid jalgade külge on kinnitamisel ja esimesed tulemused anduritest on loetud. nüüd on jäänud veel see liikumise algoritmitesse integreerida.

Folkrace

Projektijuht: Raimond Vaba

Folkrace leidis endale uue mehaaniku Timmu Tollimägi, kelle abil suudame monteerida Sanchezile vajaminevad täiendused parema mehaanilise lahenduse näol. Seejärel on plaanis saavutada parem arusaam paiknevast keskkonnast esialgu ainult güroskoobi abil, kuid edaspidi on ka võimalus laieneda teistele informatiivsematele anduritele. Hetkeline areng on pigem keskmise prioriteediga kuna peaväljund on siiski Robotex.

Koolitused

Projektijuht: Kaupo Raid

Kevadsemestri koolituste plaan on juba käigus ja toimus ära ka esimene kursus (AVR edasijõudnutele). Koolituste struktuuris on võrreldes eelmise aastaga üht teist muutused. Teeme Ise kursus on jaotatud kaheks osaks: projekteerimine/konstrueerimine ning programmeerimine. Sellisel meetodil saab kursus paremini keskenduda ühele tegevusele ja lihtsustab nii ka juhendajate tegevust. Programmeerimise kursuse jaoks on plaanis kasutusele võtta roboti platvormid, mille peale ühendub Pisi-Xbee 5 arendusplaat. Robotiplatvormi kasutamisel saavad tudengit kiiremini roboti spetsiifilise programmeerimisega alustada ja koheselt ka programmi robotil katsetama hakata. Robotiplatvorm on universaalne ja võimaldab osaleda mitmel võistlusalal: joonejärgimine (takistustega), folkrace, micromouse, linna läbimine. Lisaks saavad projekteerimise kursusel roboti ehitanud alustada teise kursuse raames oma roboti programmeerimist.

Robotite projekteerimise kursus algab 29.veebruar ja Programmeerimise kursus 11.aprill. Jooksvalt toimuvad veel jootmiskursused. Täpsemat infot saab huviliste infolehelt LINK INFO JA REGISTREERIMISE LEHELE!

Töötoad

Projektijuht: Sigrid Münter

Robotiklubi töötubadel on endiselt soovijaskonda. Mõttes on suvel minna ka uuesti erinevatesse valdadesse töötube andma. Kui kellelgi on veel huvi, siis selles projektis on alati ruumi, kuna nõudlus noorte töötubadele on suhteliselt suur. Eesmärgiks on endiselt noortele tutvustada tehnikavaldkonda ning muuta neid julgemateks ning anda neile esmane kokkupuude robootikasse. Sel aastal on plaanis ka lõpuks taas valmis saada minisumo töötoa robot, et oleks võimalik varieerida töötube ja erinevamaid lähenemisviise tehnikaalale.
Erinevate töötubadega saab tutvuda SIIN.

Üritused

Projektijuht: Sigrid Münter

Eesootavad üritused

Lähiajal on kavas teha kinoõhtuid, lauamänguõhtuid, bowlingut. Kui kellelgi on huvi mingi ürituse korraldamiseks või tuleb lihtsalt hea idee ürituse jaoks, võib sots.grupi juhtidele teada anda- uued ideed on toredad!
Tulemas on TTÜ Robotiklubi 10.juubel. Hetkel võib juba kalendrites ära broneerida 6-8.mai nädalavahetuse!

Toimunud üritused

Pärast aastavahetust väga palju üritusi ei ole toimunud, aga mõned siiski.

  • 18.veebruaril sai kambaga käidud uurimas Mustamäele tehtud kino. Filmiks sel korral Deadpool.
  • 27.veebruaril oli aeg küps LANi toimumiseks ja seltskonna taastoomiseks meie armsaks saanud keldrisse.

Juhatus

Esimees: Lauri Leemet

  • TTÜ Robotiklubi liikmete hulka on lisandunud kaks uut robotiehitajat: Tambet Eelmere ja Timmu Tollimägi Soovime uutele liikmetele jõudu ja jaksu robotiteehitamiseks :)
  • TTÜ Robotiklubi arvutites on uuenenud Solidworks tarkvara. Paigaldatud on Solidworks 2015. Selleks et kõik projektide failid ühilduks palume uuendada isiklike arvutite tarkvara ka. Kõik tarkvaraversioonid leiab lehelt Robotiklubis kasutatavad programmid
uudiskiri/2016_02.txt · Last modified: 2022/04/28 20:24 by 127.0.0.1