User Tools

Site Tools


uudiskiri:2016_12

UUDISKIRI detsember 2016

Jalgpall Sangpomm

Projektijuht: Aleksandr Ess

Võit!

Kuigi paar nädalat enne Robotexi oli veel lahtiseid otsi, siis seekordne võistlus ise oli täiesti draama vaba. Realistlikult vaadates oli eesmärk, hea loosiõnne korral, poodiumile saada. Juhtus aga see, et Sangpomm süstemaatiliselt võitis kõiki vastaseid, mis temale ette jäid.

Mehaanika osas kõige märgatavam uuendus oli kindlasti roboti uus esine - löögimehhanism sai tehtud kitsamaks ning see sai ka viisakama katte peale. Lisaks sellele tegime ka palju muid hooldustöid.

Eelmise aasta võistluse “motivatsioonitapjaks” ristitud elektroonika jäi sel korral praktiliselt samale kujule. Oli tunda, et lisaks halvale töökindlusele on ta muutumas ka tõsiseks pudelikaelaks mängu kvaliteedis.

Softi arendus taastus augustikuus. Vaieldamatult kõige suurem osa ajast sai kulutatud varjatud vigade otsimisele vanas koodis. Selle kõrval sai kirjutatud ka teatud uut loogikat ning lihvitud vana koodi. Keskendusime ka konkreetselt roboti liikumisele ja kuigi arenguruumi veel on, siis üldiselt võis sellega rahule jääda.

Järgmisel aastal Sangpommi meeskond proovib õnne drooni lennutamises.

Häid pühi!

Järgija robot

Projektijuht: Peeter Salong

Järgija roboti juures võeti eesmärgiks jõuda Robotexile inimest järgiva robotplatvormiga. Laias laastus sai asi teoks, robot suudab järgi sõita inimesele. Üheks puuduseks on veel see, et sihtmärk võib hüpata liialt erinevate inimeste vahet. Selle kallal tuleb tublisti veel vaeva näha, et robot võtaks sihtmärgiks ainult konkreetse inimese. Teine asi, mida tuleb täiendada, on erinevate takistuste vältimine ja nendest iseseisvalt ümbersõitmine. Robotexil saavutas Järgija (Follower) Freestyle võistluses teise koha.

Tuleviku osas on järgija arendus küsimärgi all, kuna hetke tegijatel on järgmise aasta tegemised lahtised.

Folkrace

Projektijuht: Raimond Vaba

Märkimisväärsetest osalejatest saab välja tuua Sanchezi ja sügisese kursuse väljundi Ludwigi. Ludwigu taga tööd ja vaeva näinud tiim võib alagrupist edasipääsu tulemusega igati rahule jääda, kuna konkureeriti paremini kahest klubi robotist.
Aastase võistluskogemustega Sancheze arendus sai aga hakkama veelgi folkrace teadmistepagasi suurendamisega. Lisatud funktsionaalsuse alla kuulus roboti sõidusuuna arvestamine ja taastamine pärast kiiret tahtmatut ümberpööramist. Lisatud sai mootori voolu hindamine, et märgata arusaamatut kinnijämist; mis Robotexi jaoks piisavalt usaldusväärselt ei töötanud, oli aga üldisem vasturingi sõitmise tuvastus - saavutatud 70-30 tõenäosusega töötamine kahjuks polnud võistlusele piisav. Vallutamatuks jäi ka võistlusel kolmanda koha põhjustav olukord, kus robotit lükati külg ees niivõrd kaugele, et sealt polnud enam võimalik tuvastada tagurpidi sõitmist. Sancheze tugevam arendamine jääb tõenäoliselt hetkel pingile, kui ei leidu motiveeritud huvilist sellega tegelema - arenduse ainukeseks eesmärgiks oleks olemasolevate andurite kaudu raja kaardistamise saavutamine.
Sedapuhku on plaanis jätkata folkrace hoopis teise nurga alt - tuues mängu kaamerad. Esialgsel arutlusel on platvormi väljanägemine lintidega diferentsiaal-juhtimisel ja mis erilisi riistvara jubinaid on otstarbekas kasutada. Esialgne plaan nägi ka ette Raspberry Pi kasutamist sensoriplaadina, mille peal toimub pilditöötlus ja muude andurite lugemine, lisaks siis roboti sõitu kontrolliv plaat vajaliku riistvaraga.

Veeralli Esmeralda & Jellyfish

Projektijuht: Timmu Tollimägi

Veeralli on võistlus, kus tuleb veega täidetud ringrajal sõita kolm ringi aja peale. Katamaraan-tüüpi Esmeralda ja penoplastist seenekujuline Jellyfish on Robotiklubi esimesed veel sõitvad robotid. Mõlemad robotid kasutavad nägemiseks kolme IR-sensorit ja sõitsid ilma tüürita - kasutati diferentsiaaljuhtimist.

Robotexil saavutasid robotid topeltvõidu, kusjuures Esmeralda oli ainuke robot, kes suutis raja edukalt läbida ning aja kirja saada. Jellyfish sõitis ka nii, et vesi mulises, kuid paraku keeras napilt enne esimest ringi otsa ümber ja vuras sama tublist vales suunas edasi. Peab tõdema, et sel aastal oli kehv konkurents, tõenäoliselt seetõttu, et veeralli robotile on keeruline leida kohta, kus neid testida saaks. Loodame, et olukord paraneb ning järgmisel aastal saame näha juba väga pingelist veepritsimist!

Koolitused

Projektijuht: Maarjo Mass

Sügisene Robotite Programmeerimise kursus on edukalt lõppenud. Kursuse lõpuni pidasid vastu pooled tudengitest. Robotexile läinud Pisibotid esindasid Robotiklubi hästi. Olgugi et poodiumikohti kahjuks ei tulnud, näitasid nad üles tubli konkurentsi. Kursusel osalenud tudengite tagasiside oli hea, meeldis praktiline osa ja mis peamine, õpiti roboti moodi mõtlema, mis oli üks kursuse eesmärkidest.

Kevadel on samuti plaanis kas üks või mitu pikemat kursust, üks neist võiks olla analoogne äsja lõppenud kursusele, teine rohkem “advanced” robotite ehitamine ehk sisaldaks füüsilist robotite ehitamist ja ilma ette tehtud teekideta programmeerimist.


Üritused

Projektijuht: Timmu Tollimägi

Eesootavad üritused

  • Jaanuar-Veebruar - Suur CoH(LAN) turniir Lapikutega
  • Kui lund tuleb - Lumesõda!
  • Kevad - motivatsiooniõhtud jätkuvad(LAN, Lauamängud, filmiõhtud)
  • Mai 2017 - Robotiklubi sünnipäev

Tulemas olevad võistlused

  • 22. aprill - Robomiku lahing
  • Kevadel - võimalus osaleda erinevatel välisvõistlustel Poolas, Leedus, Göteburis, Riias.

Toimunud üritused

  • 16-17.detsember - Robotiklubi jõulupidu. Esmalt pidasime Megazone-is maha laserlahingu ning seejärel suundusime Aegviidule jõulupraadi sööma ja sauna nautima.
  • 2-4.detsember - ROBOTEX
  • 06.10-24.11 - Robotiklubi iganädalased motivatsiooniõhtud(LAN, Lauamängud, filmiõhtud)

Juhatus

Esimees: Maarjo Mass
Uue aasta projektikava on põhimõtteliselt valmis saanud ja sellega seoses on plaan luua reegel, et iga liige peab olema seotud vähemalt ühe väikese ja ühe suure projektiga. Selle mõte on esiteks tõsta liikmete aktiivsust ja teiseks suurendada liikmete vahelist lõimumist.

Lõpetuseks soovime kõigile häid jätkuvaid pühi ja head vana aasta lõppu!uudiskiri/2016_12.txt · Last modified: 2022/04/28 20:24 by 127.0.0.1