User Tools

Site Tools


uudiskiri:2017_12

UUDISKIRI Detsember 2017

Joonejärgijad

Telglane

Projektijuht: Tambet Eelmere

Idee telglasest oli teha joontjärgivrobot mis pöörab oma telgesid. Kuigi idee sellise lahenduse loomiseks sai alguse juba eelmisel kevadel siis Robotexil võistelnud roboti esimesed disaini sammud tehti umbes 30 tundi enne võistlus tulle astumist. Oluliselt lihtsam mehaanikadisain kui tema eelkäijatel, oli see mis tagas roboti töökindluse. Hetke variandi puhul liigub küll ainult esimene telg ja konfigureerimine jäi puudulikuks aga testimise käigus oli näha, et sellel variandil on siiski oluliselt potensiaali. Rolli mängisid nii lisamootorid(robotil oli nelikvedu) kui ka pööramine esiteljel servoga, mis aitas säilitada kiirust läbi kurvide.

Sellest robotist sai palju õpitut ja kindlasti pole selle ideega kõik. Peamisi arendusi ootame pööramiseviisi ja täpsusega.

Link roboti profiilile: Telglane

Mehaaniline Pidur

Projektijuht: Tambet Eelmere

Mehaanilise piduri eesmärk on joontjärgivat robotit aidata järskudes kurvides kaasa mootoritele, mis ei suuda genereeritud jõudu piisavalt kiiresti peatada. Sellel aastal proovisime lahendust kasutades servot, mis surus vajalikul hetkel pidurduspadjad maha. Lahendus oli küll edukas aga seda ainult täiskurvides.

Sellel aastal robotexil Piduri esindus robot, Ankur sõidud ebaõnnestusid andurite lugemise vigade tõttu.

Edasised plaanid on teha muuta pidureid siiski sõiduratta või mootori keskseks.

Link roboti profiilile: Ankur

Rita

Projektijuht: Maarjo Mass

Rita on oma lõplikul kujul valmis ning sai osaletud ka Robotexil. Kahjuks sai Ritale saatuslikuks võistlusväljak, mis oli palju libedam kui meie testväljak. Kindlasti sai siit palju õppida just imuri disaini osas ja kindlasti tasub sellist disaini joonekatel edasi kasutada. Tõestuseks võite vaadata kuidas Rita seinal joont järgib: https://www.youtube.com/watch?v=gXAmu1dxHqY

Link roboti profiilile: Rita

Folkrace

Projektijuht: Raimond Vaba
Uudiskirja sisu toetub Robotex 2017 tulemustele ja selle jaoks teostatud arendusele.

Ludwig

Slogan: “Takistus, mis takistus?”
Arendus: Kirke Pralla
Link https://www.robotiklubi.ee/projektid/voistlusrobotid/folkrace/ludwig
Tulemus: 2. alagrupp

Arendus oli vähesel määral mehaanikas ja pigem suunatud tarkvarale. Tagumine servo läks pensionile ja lasti kuuma liimi täis, sest vastasel juhul oli tegemist suvalise reaktsiooniga riistvaraga. Vedrustuse võimalused said vähendatud kuna robot kasutas seda pigem liberaalselt ja kasu oli vähe. Tulemuseks oli stabiilsem sõit. Koodimuudatused olid aga põhilised ja tagasid robotile veelgi parema tulemuse võrreldes eelmiste etteastetega.

Manuel

Slogan: “Probleem pole mägi vaid mäest ülesaamine”
Arendus: Raimond Vaba
Tulemus: 2. alagrupp

Manueli sensoorika jääb edaspidi minimaalsele hulgale - 2 kaugusandurit. Riistvarauuendusi samuti ei tekitatud, seega tegemist on omamoodi huvitava projektiga, milles on rõhk tarkvaral. Seda siis põhinedes printsiibil “vähem datat, vähem probleeme”

Sanchez

Slogan: “Naljalt enam ringi ei pööra, mõnikord”
Arendus: Raimond Vaba
Link: https://www.robotiklubi.ee/projektid/voistlusrobotid/folkrace/sanchez
Tulemus: Maailmameister

Sancheze arendus oli puhtalt tarkvaral. Kood sai muudatusi puhtuse ja töökindluse osas. Parandati peamiselt ümberpööramisele rakendatava reaktsiooni töökindlust. Lisaks ka nähtamatud probleemid, mis mõnes osas jäidki lahendamata - nt kuidas ADC initsialiseerimisel robot iga taaskäivitamisega erinevaid kauguseid mõõdab. Lisatud sai ka erinevaid meetodeid roboti kinnijäämise vältimiseks. Ümberpööramise täienduse tulemusena töötas kood finaali viimasel sõidul 5 erineval juhul.

Camfolk

Slogan: “Lahendame folkrace'i ära”
Arendus: Raivo Riiel
Tulemus: DNS
Tegemist projektiga, mis kasutab varasemaga võrrelddes tohutult rohkemal määral sensoorikat ning üritab võistlusala lahendada kaamerapildile toetudes. Arendusele aga aega ei suunatud ning Robotexil jäi osalemata.

CDP Grand Challenge

Projektijuht: Peeter Salong

Robot kahjuks Robotexi võistlusele ei jõudnud. Jõuti valmis teha mehanism kaamerate toru peal liigutamiseks ning kaamerate paika seadmiseks. Pilditöötluse abiga tuvastati ka pisibotid ja klotsid (punase, rohelised). Jõuti teha ka pisibottide juhtimist etteantud punktini. Puudu jäi pisibottide trajektooride planeerimist ja üleüldine juhtloogika. Positiivse asjana näeme, et antud tööd on võimalik edasi kasutada kas demoesinemistel või parvetehnoloogi arendamisel.

Smart Drone

Projektijuht: Aleksandr Ess

Väljaöeldud lubadus sai täidetud - poodiumikoht tuli ära (II koht).

Sellegipoolest ei jäänud me ise esitlusega rahule: oli hulganisti tehnilisi probleeme ja lihtsalt ebaõnne. Järgmine aasta peab tegema paremini!

Aleksandr

Veeralli

Projektijuht: Timmu Tollimägi

Sel aastal toimus Robotex-i veeralli uute reeglite järgi 8 kujulisel rajal, kusjuures ristmikul peab robot sõitma otse mille eest saab punkti ning ristmikult kõrvale pöörates saab robot miinuspunkti. Sel aastal startis Robotiklubi ridades 5 veesõidukit: Esmeralda, Jellyfish, Estrella, Boaty McBoatfish ja Baklažaan.

Esmeralda jäi puhtal, ilma takistusteta rajal sõites pisut aeglaseks ning kaotas teises voorus oma liidripositsiooni. Head tulemust näitas uus, võimsa mootoriga Estrella, kes jäi lõpuks napilt neljandaks. Baklažaan küttis mõlemas voorus kirgi, kuid lai kere muutis manööverdamise keeruliseks ning auhinnalist kohta ei suudetud püüda. Penoplastist paate Jellyfishi ja Boaty McBoatfishi tabas võistluse ajal mitu tehnilist viga. Jelly kaotas oma veojõu ülekande rihmad ja Boatyil suri üks mootor ära. Tulevikus on plaanis tegeleda paatide töökindluse suurendamisega ning teostada rohkem basseinis testimist, sest praegusel hetkel jäi just neist puudu. Piisavalt paljude huviliste korral proovime kevadel ehitada ka allvelaeva, mille põhiliseks eeliseks on sõltumatus pinnapeal sõitvatest robotitest.

Koolitused

Projektijuht: Maarjo Mass

Äsja lõppes robootika kursus Teeme ise 2017 kust võttis algusest lõpuni osa 17 tudengit, lõpptulemusena valmis 5 robotit, kellest kõik osalesid ka kursuse lõppvõistlusel. Võitjaks osutus robot nimega 489, kellel oli lõpuks kõige rohkem punkte nii disaini, tarkvara kui esinemise eest.

Kursuse tulemusena võib väita, et robootika huvi on järjest suurenemas ja peagi võite kuulda Robotiklubi uutest kursustest.

Üritused

Projektijuht: Timmu Tollimägi

  • 20.12.2017 Robotite demo TTÜ laste jõulupeol
  • 16-17.12.2017 Robotiklubi jõulupidu
  • 07.12.2017 Filmiõhtu: müstika?
  • 24-26.11.2017 Robotex
  • 12.11.2017 Isadepäeva töötuba Karksi-Nuias
  • 04.11.2017 Airsoft Männikul + meeskondlik Goldbergi masina ehitus
  • 26.10.2017 Mbot-ide infopäev ehk kuidas valmistuda Robotexiks

Juhatus

Esimees: Maarjo Mass

Järjekordne aasta on lõppemas ja Robotiklubi tõmbab selleks aastaks oma tegemistele joone alla. Kokkuvõttes võib lugeda aasta edukaks, sest oleme ehitanud hulga erinevaid roboteid, käinud võistlemas nii Eestis kui välismaal ja kogunud hulga teadmisi, mida tulevikus rakendada. Uutest võistlustest võiks välja tuua Robolahingu, kus sai sellel aastal esimest korda käidud ja mis saab arvatavasti Robotiklubi uueks traditsiooniliseks võistluseks. Samuti ei saa mainimata jätta ka asjaolu, et Robotiklubi liikmeskond on viimase aasta jooksul märgatavalt kasvanud, nimelt liitus meiega sellel aastal 13. TTÜ tudengit, mis teeb Robotiklubi liikmete koguarvuks 32 inimest.

Järgmine uudiskiri tuleb juba veebruaris, seniks aga soovib TTÜ Robotiklubi kõigile Häid Jõule!

uudiskiri/2017_12.txt · Last modified: 2022/04/28 20:24 by 127.0.0.1