User Tools

Site Tools


syndmused:riia_2007

Riia robotiaktivistide külastus 2007

12. septembril toimus Riias teadusmess Innovation Arena 2007 (pikemajalise Euroopa Liidu toetusega projekti Innovation Circus raames), kuhu meidki oli kutsutud. Käisimegi kolmeliikmelise meeskonnana esitlemas roboteid Eestist. Meeskonda kuulusin mina, Martin Kontus, Holger Peterson ja Andres Vahter. Üritus ise toimus suures messitelgis Riia kesklinnas.

Saabusime Riiga 11.30, kuhu oli meile tulnud vastu Riia Tehnikaülikooli majandustudeng Zita Ozolniece, kes viis meid ürituse toimumispaika ja tutvustas korraldajatega, kelleks olid Baiba Medne, Davis Meike, Aiva Bite, Anete Freimane jt organisatsioonist Robotika. Selle üheks eesmärgiks on arendada ja korraldada robotivõistlusi ja teadusmesse Lätis. Seejärel saime tunda lätlaste külalislahkust kosutava einena pubis. Peale mida saime täpset informatsiooni, kuidas ja millal peame tegema demonstratsioonesinemise oma robotitega. Kaasa olime võtnud 2 tuletõrjerobotit, mille ülesandeks oli labürindis orienteeruda, leida põlev küünal ja see ventilaatoriga kustutada. Lisaks olime kaasa võtnud ka ühe Robotex 2006 võistlusroboti, mida esitlesime lihtsalt ühe näitena, milline on olnud meie robotivõistluse ülesanne ja lahendus ning kuidas oleks võinud paremini teha.

Kell 14.30 algas liinijärgijate robotite võistlus, kus võisteldi aja peale raja läbimises, mis oli tähistatud musta joonega. Olenevalt võistlejate kogemustest leidus raja läbimises päris reaktiive kui ka katkestajaid. Umbkaudu jälgis võistlust üle 100 inimese.

Seejärel tuli kell 16.45 meie kord teha oma esitlus. Asusimegi areenile ning süütasime küünlad (6tk). Asetasime tublima roboti nende keskele ja andsime stardi. Pärast paari küünla ära puhumist oli näha, et akud hakkavad kustuma, niisiis tegime kiire vahetuse ja viimased küünlad kustusid juba imeväel. Lisaks tutvustasime ka lühidalt kaasasolevat Robotex 2006 robotit.
Peale seda alustasid võistlemist sumorobotid. Üheks edukaimaks prototüübiks osutus metallist ümbrisega, madal ja eest kaldrambiga robot. Sarnase ehitusega sumorobot oli domineeriv ka Eestis 2005. a TTÜ sumorobotite võistlusel.

Järgmisena toimus kõigi võistlejate autasustamine, millele järgnes Teaduste Kohvik (Cafe Scientifique: “What do you see?”), kus arutati erinevaid teadusküsimusi. Kuna läti keelt keegi meist ei mõistnud, siis saime taas tunda korraldajate külalislahkust ning keha kinnitada. Hiljem saabusime uuesti tagasi messitelki ning lõime sotsiaalses seltskonnas klaase kokku :). Lisaks esines laval ka Läti bänd, kuid nähes rahva vähesust, pakkusime ette minna vanalinnaga tutvuma, millega heameelega nõustuti. Jätsime siis kotid ühe korraldaja autosse hoiule ja turismiretk sai alguse. Tuleb tunnistada, et Riia linn on siiski üsnagi võrratu ja sinna tasub veelgi minna. Isegi Mc’Donalds meenutas seal rohkem restorani kui rämpstoidu majakest. Ka klubisse sai tasuta sisse! Kahjuks olid meil ostetud juba piletid õhtusele 23.40 bussile ja pidime üsna peatselt taas lahkuma, seda ka võõrustajate suureks kurvastuseks. Siiski lahkusime neilt lubadusega neid peatselt Tallinnas näha!

See pole veel kõik, lisaks võib oodata siinset Robotexi külastama sealset teaduskooli „Rigas Skolenu pils” (loodan, et see on õige nimi) õpilasi ja õpetajat Janis Ozols – Ozolinš (taaskordne lootus, et nimi on korrektne), kes olid samuti üsna huvitatud meie kontaktidest ning võtsid ise võistlusest osa. Jagasime neile diske siin korraldatud Robotexi võistlustest ning erinevatest mehhatroonika projektidest. Usun, et sealne teave osutub neile üsnagi tarvilikuks ja informatiivseks.

Peale selle tundis meie TTÜ Robotiklubi tiimi vastu erilist huvi firma iRobot esindaja Lätis Vitolds Birinš. See on MIT poolt asutatud rahvusvaheline firma, mis tegeleb kodurobotitest kuni demineerimsirobotite müügi ja arendamisega. Nagu ma aru sain, tahab tema hakata koduroboteid arendama Baltikumis ning oli selleks otsimas koostööpartnereid ja huvilisi. Samuti jäi talt lubadus Tallinnasse sattudes kindlasti meie juurest läbi tulla ning eelnevalt kontakti võtta.

Muidugi sai infot jagatud veel kõigile, kes vähegi huvitatud olid. Tulevik näitab, kuidas ja kui palju neist tihedamaks sidemeteks kujuneb, kuid ootame ja vaatame! :)

Pildigalerii

syndmused/riia_2007.txt · Last modified: 2022/04/28 20:24 by 127.0.0.1